banner476

Sosyal medyadan uzaklaşıp, satrançtaki başarısını arttırdı

Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan, ana sınıfından bu yana satranç oynayan 16 yaşındaki Alp Buğra Ünlü, sosyal medya kullanımını bıraktıktan sonra başarısını arttırdı. 35 olan madalya sayısını sosyal medya kullanımını bıraktıktan sonraki 3 yıl içinde 85'e çıkaran Ünlü, "Yurtdışında Türkiye adına yarışmalara katılıp, başarılar elde etmek istiyorum" dedi

Eğitim 13.04.2019, 11:26
Sosyal medyadan uzaklaşıp, satrançtaki başarısını arttırdı

Bülent Koşmaz Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Alp Buğra Ünlü, satrançta Türkiye, Ege Bölgesi ve il genelinde elde ettiği başarılarla ve kazandığı madalyalarla dikkat çekiyor. 6 yaşında anaokulunda öğretmeninin tavsiyesiyle satrançla tanışan Ünlü, daha sonra babası ve ağabeyine de oyunu öğretti. 8 yaşında ilk resmi maçına çıkan Ünlü, yaş kategorisinde Türkiye 5'ncisi olarak mili takıma girme hakkı da kazandı. 9 yaşında Türkiye 6'ncısı olan Ünlü, bugüne kadar toplam 85 madalya kazandı. Yunusemre Belediyespor adına yarışmalara katıldığını belirten Ünlü, satrancın matematik dersindeki başarısını da geliştirdiğini söyledi.

35 olan madalya sayısını sosyal medya kullanımını bıraktıktan sonraki 3 yıl içinde 85'e çıkardığını ifade eden Ünlü, "Satranca ana sınıfında öğretmenimin tavsiyesiyle başladım. Bugüne kadar çeşitli hocalardan ders aldım. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok turnuvaya katıldım. Satranç sayesinde çalışma disiplini ve sabırlı olmayı öğrendim. Bu da derslerime olumlu bir şekilde yansıyor. Çok sayıda milli takım kampına katıldım. Gelecekte de satranç sayesinde kendimi geliştirme imkanı bulduğum matematik alanında da akademik çalışmalar yapmak istiyorum. Satrançta kendimi geliştirmeye ve yarışmalara girmeye devam ederek, yurtdışında Türkiye adına yarışmalara katılıp başarılar elde etmek istiyorum" dedi.

Alp Buğra Ünlü'nün babası Ramazan Ünlü ise, çocuğunun bu sporla uğraşmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@