banner476

Tam Gün Eğitim Mümkün mü?

MEB'in sırtındaki yükün çok ağır olduğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizdeki öğrenci sayısı, dünyadaki ülkelerin, üçte ikisinin nüfusundan daha fazla. Ama bu, daha iyi bir eğitimin önünde bir engel olmamalı. Bir an önce tam gün eğitime geçilmeli!

Eğitim 26.05.2017, 18:50
Tam Gün Eğitim Mümkün mü?

MEB Müsteşarı Tekin, bu konuda tarih vermiş. 2019'da tam gün eğitime geçilecek demiş. Geçen  yıl da Başbakan Yıldırım, başta tam gün eğitim, yabancı dil hazırlık sınıfları ve okul öncesi eğitim konusunda önemli sözler vermişti. Yeni öğretim yılı başladığında, değişen ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Müsteşar Tekin, sık sık yapılan orantısız kıyaslamaya da açıklık getirmiş.
Bu konu da, defalanca yazı yazdık ama hala ısrar ediliyor.
Bizimle Çin'i kıyaslamak ne kadar yanlışsa, Finlandiya ile bizi kıyaslamak da bir o kadar yanlış olur.

Finlandiya açıklamasa

"Türkiye ile Finlandiya'nın eğitim sisteminin genellikle karşılaştırıldığını müşahede ediyoruz. Oysa sadece halk eğitim merkezlerinde yılda kaç kez kurs açtığımızı ve kaç kursiyerin bu kurslara katıldığını bilseler bu kıyaslamayı yapmaktan vazgeçerler. Çünkü Finlandiya'nın eğitim sistemi içerisinde yaklaşık 500 bin öğrencisi bulunuyor. Oysa normal örgün eğitme devam eden öğrencilerin dışında bizim sadece bu yıl 7 milyon 200 bin kursiyerimiz var."

Halk eğitim merkezlerinde akla gelebilecek her konuda kurs açtıklarına işaret eden Tekin, toplam 3 bin 586 kursun tamamının Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayından geçerek, uygulandığını kaydetti.

Tam gün eğitim 2019'da


Tekin, tam gün eğitime yönelik çalışmalarla ilgili de şu bilgileri verdi:
"Tam gün eğitime geçeceğiz. Okullarımız, normal eğitim öğretim bittikten sonra derslik ihtiyacı olan, kurs açmak isteyen halk eğitim merkezlerimizin ortak kullanımına sunulacak. Halk eğitim merkezleri şu anda okullarımızdan sınırlı derecede yararlanıyor. Ancak okullarımızın halk eğitim merkezlerimizin kullanımına açılmasıyla birlikte halk eğitim merkezleri daha büyük bir rahatlığa kavuşacak. İnşallah 2019 yılında Türkiye'nin tamamında ikili eğitime son vermiş olacağız."

Tekin'in açıklamaları bir iyi niyet göstergesi mi, yoksa tüm hazırlıklar yapıldı ve  artık tam gün eğitime geçilecek mi?
Bu konuda da, bekleyip görmek, en doğru olanı.

Umarız gerçekleşir, umarız, tam gün eğitim, hakkıyla yapılır.
Niye, çünkü, zorunlu temel eğitim de, önce 8, sonra da 12 yıla çıktı.
Peki ne kadar yerine getiriliyor?
Okul çağındaki pek çok çocuk hala sokaklarda, tarlalarda, atölyelerde!
Yani bazı projeler, biz yaptık, yapacağız demekle olmuyor.
Elbette hiç yoktan daha iyi ama beklenti çıtası yüksek olunca, bazen hayal kırıklıkları yaşanabiliyor.

Bu konuda, sadece devletin ve hayırseverlerin değil, A'dan Z'ye herkesin MEB'e yardımcı olması gerekiyor.
Çünkü söz konusu olan, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği...

Abbas GÜÇLÜ

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@