banner476

Tam Gün Eğitime Ne Zaman Geçilecek? Ak Partili Vekil Açıkladı

AK Parti'li Aydınlıoğlu: - "AK Parti hükümetleri nasıl 14 yılda 270 bin yeni dersliği eğitim öğretime kazandırdıysa 2019'a kadar da 77 bin dersliği yapıp ikili eğitimi tamamen kaldırmış olacak"

Eğitim 11.12.2016, 16:42
Tam Gün Eğitime Ne Zaman Geçilecek? Ak Partili Vekil Açıkladı

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, "AK Parti hükümetleri nasıl 14 yılda 270 bin yeni dersliği eğitim öğretime kazandırdıysa 2019'a kadar da 77 bin dersliği yapıp ikili eğitimi tamamen kaldırmış olacak." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının 2017 yılı bütçeleri üzerinde görüşmeler sürüyor.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, İstanbul'daki terör saldırıda şehitlere rahmet, yaralananlara şifa diledi. Aydınoğlu, terörü, teröristi ve teröre destek verenleri de şiddetle lanetlediğini vurguladı.

Türkiye'nin 21. yüzyılda önüne koyduğu hedeflere ancak eğitimle ulaşabileceğini belirten Aydınlıoğlu, AK Parti iktidarları döneminde her yıl olduğu gibi bu yıl da bütçeden en büyük payı eğitimin aldığına dikkati çekti.

Bunun da ülkenin kalkınmasında genç nesile verilen önemin bir göstergesi olduğunun altını çizen Aydınlıoğlu, şunları kaydetti:

"2003 yılında bütçemizin yüzde 45'i faize giderken bu rakam 2017 yılında yüzde 9'a düşmüştür. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla temel altyapı ve erişim sorunlarını büyük ölçüde çözmüş bulunuyoruz. AK Parti hükümetleri nasıl 14 yılda 270 bin yeni dersliği eğitim öğretime kazandırdıysa 2019'a kadar da 77 bin dersliği yapıp ikili eğitimi tamamen kaldırmış olacak. AK Parti 14 yıldır yeni şeyler söylemeye devam ediyor. Bizde huzur ve istikrar olduğu sürece aşılamayacak hiçbir sorun yoktur."

-"Beyaz adam gebereceksin çare yok"

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, konuşmasında, bir filmde, kızılderili ile "beyaz adam" arasında geçen diyaloğu anımsattı.

15 Temmuz'da Türkiye'nin yaşadığı hain darbe girişiminde rol alanlardan birinin de "beyaz adam" olduğuna işaret eden Çamlı, "Biz sizi iyi tanıyoruz. Çanakkale'de 400 bine yakın vatan evladını toprağa gömerken tanıdık. Biz sizi Irak'ta, Ortadoğu'da tanıdık. Biz sizi inci dişli, kara kardeşlerimi sömürürken, köle yaparken Afrika'da gördük. 400 bin Bosnalıyı katlederken gördük. Biz sizi şuan eteklerimizde görüyoruz. Suriye'de, Irak'ta... Biz sizi 15 Temmuz'da Meclisin tepesine konmuş bir baykuş gibi gördük. 'Beyaz adam gebereceksin çare yok.' Bu milletin çocukları sana geçit vermeyecek." ifadesini kullandı.

AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, partisinin iktidarları döneminde eğitime büyük önem verdiklerini, eğitime ayrılan bu payın asla gereksiz harcama olmadığını bildirdi.

Fehmioğlu, şöyle konuştu:

"Okul öncesi eğitimden başlayarak, lisans hatta yüksek lisans arasında geçen tüm süreler meşakkatli görünse de asıl zor ve kahırlı olan cahiliyettir, cahil kalmaktır. Genç nüfusun hızlı artışını da dikkate aldığımızda eğitim yatırımlarının ne kadar önemli olduğunu takdirlerinize sunuyorum. İktidarımız boyunca öğretmen ve öğrenciyi eğitimin asli unsuru saydık. Eğitimcilik kimliğinden uzaklaştırılıp geleceğimiz olan evlatlarımızı yanlış ve kötü yönlendirme çabası içinde olanları bertaraf ederek derslerin boş geçmesine izin vermedik. Önümüzdeki sorunları da hep birlikte aşacağımıza inanıyorum."

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu, terörü örgütlerine "başaramayacaksınız" diye seslenerek, şu görüşlere yer verdi:

"Türkiye artık eski Türkiye değil. Dünya siyasetinde söz sahibi olmamız sizi çok rahatsız ediyor. Güçlü Türkiye'den korkuyorsunuz, farkındayız; ama bu yeni Türkiye geri adım atmayı bilmiyor. Siz de bunu bilin. Türkiye'yi bitirme hırsıyla var gücüyle çalışanlar bu ülkenin 15 Temmuz zaferini çoktan unutmuşlardı. Bu saldırılar Avrupa'da olduğu gibi bizde korku yaratmaz. Biz ölürsek şehit, kalırsak gazi inancında yüce bir milletiz. Biz üzerimizde oynanmaya çalışılan tüm oyunları başınıza geçireceğiz."

Geçtiğimiz 14 yılda Türkiye'nin birçok ülke tarafından hayranlıkla izlendiğine vurgu yapan Reyhanlıoğlu, "AK Parti'ye güvenmeyenler ise sınıfta kaldılar. İstikrarın ve güçlü Türkiye'nin sembolü haline gelen AK Parti daha güçlü bir Türkiye'nin formülünü çok iyi bildiği için 2017 yılında da yine en büyük bütçeyi Milli Eğitim Bakanlığına ayırmıştır." ifadesini kullandı.

AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesine yönelik söz aldı.

Yurt genelinde çevre ve şehircilik alanında 79 milyon insana ayrım gözetmeksizin hizmet verdiklerine dikkati çeken Balta, "Hava kalitesinin izlenmesinde 2005 yılında 36 istasyon bulunurken bugün 233 istasyona ulaşmış vaziyetteyiz." dedi.

Kentsel dönüşümün milli bir proje olduğunu belirten Balta, ilgili yasa ile Türkiye'de 49 ilde kentsel dönüşümün başlatıldığına değindi.

AK Parti Kayseri Milletvekili Sami Dedeoğlu da konuşmasını Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bütçesi üzerinde yaptı.

Dedeoğlu, 2003 yılına kadar bitirilemeyen kadastro çalışmalarının AK Parti hükümetleri döneminde tamamlandığını, teknolojinin de kullanılmasıyla gerçekleştirilen faaliyetlerde vatandaşların oturduğu yerden ihtiyacı olan bilgiye ulaşabildiğini kaydetti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@