Tatbikatı gerçek sanan veliler okula koştu

banner483

Hakkari'de, bir okulda yapılan deprem ve yangın tatbikatını gerçek sanan veliler, öğrencilerin durumunu öğrenmek için okula akın etti

Eğitim 12.05.2015, 15:44 12.05.2015, 15:45
Tatbikatı gerçek sanan veliler okula koştu

 Hakkari Gazi İlk ve Ortaokulunda yapılan deprem veyangın eğitim tatbikatını gerçek sanan veliler, endişelenerek okula koştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü ile Hakkari Belediyesinin ortak projesiyle Tekser Mahallesi'ndeki Gazi İlk ve Ortaokulunda yangın ve deprem tatbikatı yapıldı.

AFAD İl Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Resul Karadeniz'in olası afetler sırasında yapılması gerekenlerle ilgili sunumunun ardından okulda yangın alarmı verildi. Öğrenciler, öğretmenlerinin nezaretinde kısa sürede okulun bahçesine çıkarken, hazırlanan senaryo gereği mahsur kalan iki öğrenci de AFAD ve itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Bu arada, okul bahçesinde ateş yakan uzmanlar, yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiğini de uygulamalı olarak öğrencilere anlattı.

Tatbikat sırasında siren seslerini duyan, ambulans ve itfaiye ekiplerinin okulun bahçesinde toplandığını gören bazı veliler de paniğe kapılarak okula koştu. Görevliler, okul bahçesinde telaşla çocuklarını arayan velileri sakinleştirerek yangın ve deprem tatbikatı yaptıklarını anlattı.

Görevlilerin bilgilendirmesinin ardından rahat nefes alan veliler, tatbikatı izledikten sonra çocuklarıyla okuldan ayrıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Amiri Oktay Kızılkaya, okullarda öğrencilerin yaşayabilecekleri olaylar karşısında almaları gereken önlemler konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla tatbikat düzenlediklerini söyledi.


Kaynak: AA

banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@