TEOG sonuçlarıyla tercihte nelere dikkat etmeli?

TEOG sonuçlarına göre okul tercihleri 8 Ağustos 2014 tarihinde bitiyor, peki veliler nasıl tercih yapacak, okul bilgilerine nereden ulaşabilecek.

Eğitim 06.08.2014, 13:29 06.08.2014, 13:29
TEOG sonuçlarıyla tercihte nelere dikkat etmeli?
 TEOG Sınavı sonuçlarına göre 8 Ağustos 2014 tarihine kadar devam edecek tercih başvurularında nelere dikkat etmek gerekiyor. 
Parasız yatılı okullara başvurular, burs şartları, yabancı ve yerli özel okullara kayıt sistemi, TEOG puanına göre yapılabilecek okul tercihleri ve daha bir çok konuda merak ettiklerinizi yanıtlayan bir kılavuz hazırlandı. 

Era Kolejleri öğretmenlerinin hazırladığı TEOG sınav sonuçlarına göre tercih rehberi şöyle;

2014 Lise Tercihleri

Yerleştirme takvimine göre; 31 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasında tercih başvuruları alınacak.
Tercih başvurularına göre kesin kayıt kazananlar 22 Ağustos’ta ilan edilecek.
Tercih işlemleri bireysel olarak online yapılabileceği gibi, kendi mezun olduğu okul veya herhangi başka bir okuldan yardım isteyerek de yapılabilir.
Tercih işlemleri https://e­okul.meb.gov.tr adresi üzerinden yapılacak.
Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Çok Programlı Anadolu Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri, Fen ve Sosyal Liselerinde herhangi özel bir başvuru şartı olmayacak. Genel şartları taşıyanlar başvuru yapabilecek.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde kayıtlar bu yıl alan tercihi olmadan yapılacak. Öğrenciler bölüm seçimlerini 10.sınıfta yapabilecekler. Seçim yaparken de hem9.sınıf Yılsonu Başarı Puanlarına hem de geçiş koşullarına(özel yetenek, mülakat, beden yeterliliği gibi) göre değerlendirme yapılacak.
Öğrenciler tercihlerini; yüzdelik dilimdeki konumları, başarı puanları ve okulların kontenjan durumlarına göre değerlendirerek yapacaklar.
Yerleştirme işlemi tek tercih listesi şeklinde ve tek seferde olacaktır. Bu nedenle yedek kayıt şeklinde bir işlem gerçekleşmeyecektir.
Öğrenciler tercih listesinde 15 okul yazabilecekler.
Ortak sınavlara girmeyen öğrencilerin bu sınavlardaki puanı 0 olarak değerlendirilecek.
Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kesin kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Velilerin ayrıca bir kayıt işlemi ile uğraşması gerekmeyecek.
Okulların Bilgilerine Nasıl Ulaşılır?

Yerleştirmeye Esas Puan sonuçlarına göre öğrenci alan okulların “okul türü ve/veya alan tanıtım bilgileri” http://oges.meb.gov.tr adresinde yer almaktadır. Okul seçimlerini yaparken bu sitedeki bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır.
Meslekî ve Teknik Anadolu Liselerine ait alan ve dal tanıtım bilgilerihttp://megep.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilir.
Anadolu liseleri, fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin tanıtım bilgilerihttp://ogm.meb.gov.tr adresinden öğrenilebilir.
Anadolu imam hatip liselerine ait tanıtım bilgileri http://dogm.meb.gov.tr/ adresinden öğrenilebilir.
Nakil İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Yerleştirme sonrası okullarda oluşan taban puana bakılmaksızın başvuranlar arasında puan üstünlüğü esas alınarak sistem üzerinden otomatik olarak yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.
Yerleştirmeye yönelik nakil talepleri, öğrenci velisi tarafından öğrencinin kesin kaydının olduğu okul müdürlüklerine yapılacak.
Nakil müracaatları 25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında (saat 17:00’ye kadar)alınacak.
29Ağustos’ta nakil yerleştirme işlemleri tamamlanacak.
Boş kalan kontenjanlar e-okul üzerinden görülebilecek.
Nakil işlemleri Eylül ayı sonuna kadar devam edecek. Ancak bu sefer, nakiller okulların taban puanları baz alınarak yapılmaya devam edecek.
Bu yıl nakil işlemleri dışında ek yerleştirme işlemi yapılmayacak.
Yerleştirmeye yönelik nakil müracaatları haftalık olup, her bir periyot için nakil müracaatı ayrı ayrı yapılacaktır.
Ekim ayı itibariyle yapılacak nakillerde Eylül ayı sonuna kadar yapılan nakiller sonucu oluşan taban puan esas alınacaktır. 

Özel okullara geçmek isteyen öğrenciler, yukarıda bahsedilen nakil sürecine bağlı kalmaksızın istedikleri zaman nakil başvurusunda bulunabilecektir.
  Parasız Yatılılık ve Bursluluk İşlemleri

PYBS’ye başvuran bütün adayların tercihleri bursluluk talepleri olarak değerlendirilecek.
PYBS sonucu burslu okumaya hak kazanan öğrenciler de kayıt yaptırdıkları okul müdürlüğüne belgeleri ile birlikte 30 Eylül saat 17:00’ye kadar başvurmalılar.
Özel Okullara Başvuru Şartları

Özel okulların sadece burslu kontenjanlarına TEOG tercihleri aracılığı ile başvuru yapılacaktır.
Öğrenciler tercihlerinde gitmek istedikleri özel okulları burslu seçebilecekler.
Eğitim, yemek ve ulaşım ücretleri bursluluk kapsamında olacaktır.
Yabancı Özel Okullara Başvuru Şartları

Yabancı Özel Okullara başvurular şahsen başvurular ile ön kayıt yoluyla yapılacaktır.
Öğrencilerin8.sınıf Teog sınavının (1.dönem ve 2.dönem için ayrı ayrı) Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji derslerinin puanları ile 8.sınıf Yıl Sonu Başarı Puanından oluşmaktadır.
Teog sınavı’ndaki dikkate alınacak derslerdeki puanların etkisi ilk dönem %30,ikinci dönem %70 olarak ağırlıklandırılacaktır.
TEOG Özel Okullar Modeline göre öğrenci alımı puanı hesaplama linki: www.toobpuan.com üzerinden öğrencilerin puanlarını hesaplayabilirsiniz.
Özel Okullar 21 Temmuz’da taban puanlarını açıkladı ve buna göre ön kayıtları almayab aşladı.
Ön kayıtlar için 1.dönem 4-5 Ağustos tarihleri idi. Son kayıt dönemi ise Eylül’dedir.
Yabancı Özel okulların kayıt dönemleri ile ilgili detaylar için http://ozelokullardernegi.org.tr/2014_2015_basvuru_klavuzu.pdf linkteki kılavuzdan yararlanabilirsiniz.
Yorumlar (2)
EDA SEDA İKİZLERDEN EDA 6 yıl önce
inşallah benden başkası meslek sahibi olmaz
Ajda 6 yıl önce
ya puanımı nasıl ogrenicem benim gibi bir soyluya yapılırmı bu yaa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@