banner476

TEOG'da yerleşemeyen 'açık lise'ye gidecek

Bu yıl TEOG yerleştirmeleri değişiyor. A ve B listeleri kalktı. Tek listede 25 okul tercih edilecek. Bu tercihlerine yerleşemeyen ya da hiç tercih yapmayanlar otomatik olarak açık liseye kaydedilecek

Eğitim 08.01.2015, 10:42 08.01.2015, 10:51
TEOG'da yerleşemeyen 'açık lise'ye gidecek
 MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde (TEOG) yerleştirme sistemini değiştiriyor. Geçen yıl bazı öğrencilerin evlerinden 150 kilometre uzaktaki okula yerleştirilmesi ve okullarda boş kalan kontenjanlar tartışmalara neden olmuştu. Bakanlık bu sorunları çözmek için yerleştirme sistemini değiştirme kararı aldı. Tercihler tek listede 25 okul olacak. Özel ya da spor, askeri ya da güzel sanatlar liselerine yerleşenler ise tercih sistemi dışına çıkacak. Tercih yapmayan ya da 25 okuldan birine yerleşemeyen öğrencinin ise kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacak. İşte yeni yerleştirme sisteminin ayrıntıları:
3 BUTONDAN BİRİNE BASACAK: Özel okula kayıt yaptıran öğrencilerin yerleştirme sistemine girmesini önlemek için bakanlık bu yıl sonuçları açıkladıktan sonra özel liselere ve açık liselere kayıtları önceden yapacak. Amaç özel okula giden öğrencinin tercih yapmaması. Bunun için de "tercih butonu" oluşturuldu. Burada 3 seçenek çıkacak: "Özel okula kayıt yaptırdığım için tercih yapmayacağım", "Güzel sanatlar, spor veya askeri liselere kayıt hakkı kazandığım için tercih yapmayacağım" ve "Tercih yapmak istiyorum." Eğer öğrenci iki seçenekte yer alan okullardan birine kayıt yaptırdıysa tercih yapamayacak. Burada amaç devlet okullarına özel okula gidenlerin tercihini ve yığılmaları önlemek. Tercihler 10-16 Temmuz tarihlerinde alınacak.

B GRUBU KALKTI, TEK LİSTE VAR: Geçen yıl öğrenciler 15 okulu sıraladıkları A ile 6 okul türünden en az 4'ünü işaretledikleri B listelerine göre tercih yapıyordu. A grubu tercihine yerleşemeyen öğrenciler B grubundan bir okul türüne yerleştiriyordu. Bu sistem çok tartışmalara yol açtı. Tercih etmedikleri halde imam hatip liselerine yerleşen ve evinden 150 kilometre uzaklıkta okula gönderilen öğrenciler oldu. Bu yıl ise bu listeler kalktı. Öğrenci tek bir liste hazırlayacak ve 25 okul tercih edecek.

YERLEŞEMEYEN AÇIK LİSEYE: 25 okuldan birine yerleşemeyen ve tercih yapmayan öğrencilerin kaydı otomatik olarak açık liseye yapılacak. Bu öğrenciler isterlerse daha sonra nakil uygulamasına başvuracak.

NAKİLLERE SÜRE GELDİ: Geçen yıl taban puansız nakiller çok eleştirilmişti. Bu yıl uygulama sürecek ama nakiller geçen yıl olduğu gibi dönem sonuna dek değil, daha sınırlı sürede yapılacak. Nakil tercihlerinde de tek okul değil, birden fazla okul seçeneği olacak

habertürk
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@