Türk öğrecilerden depremin yıkamayacağı proje

Türk öğrecilerden depremin yıkamayacağı proje

Uzmanlar dünya üzerinde 'Mega deprem' uyarıları verirken Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencileri geliştirdikleri depreme dayanıklı bina projesi ile Amerika'da dünya birincisi oldu.

 Amerikan Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü (EERI) tarafından düzenlenen ve ana sponsorluğu Amerikan Federal Afet Yönetimi Ajansı (FEMA) tarafından yapılan "Üniversitelerarası Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması" Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco şehrinde düzenlendi. Yarışmaya depreme dayanıklı model bina ile katılan Uluslararası Antalya Üniversitesi (UAÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü ikinci sınıf öğrencileri Büşra Böcekli, Ahmad Siar ve Gantulga Ganghuyag büyük bir başarı elde ederek inşa ettikleri şık ve dayanıklı bina ile depreme meydan okudu.

3 FARKLI DEPREME DAYANDI

Öğrencilerinin oluşturduğu ölçekli çok katlı bina modellerinin 'sarsma tablası' üzerinde daha önce yaşanmış 3 farklı deprem etkisi altında test edilerek performanslarının ölçüldüğü yarışmada öğrenciler genel sıralamada dünya çapında prestij sahibi Cluj, California, Cornell ve Toronto üniversitelerin ardından beşinci sırada yer alırken mimari değerlendirme kategorisinde ise dünya birincisi oldu.

SALYANGOZ YOL GÖSTERDİ

Öğrenciler, "Türkiye'de deprem gerçeğini bilerek bir şeyler yapmak istedik. Bina maketini inşa ederken organik bir form olan salyangoz kabuğundan yola çıktık. Maliyeti az, dayanıklı ve tasarım olarak şık bir bina tasarladık. Yapılan binaların depremde yıkılmaması için temelin sağlam olması ve binaya konulan çeliklerin çaprazlama sistemiyle yapılması gerekiyor. Biz bu yöntemi izlediğimiz için maketimiz üç farklı deprem etkisi altında da yıkılmadı. Projemizi hayata geçirmek en büyük hedefimiz ama desteğe ihtiyacımız var" dedi.

AVRUPA AYAĞINA TALİBİZ

Öğrencilerinin adlığı başarıdan gurur duyduklarını belirten danışman hocalar Yar. Doç. Dr. Emre Demir ve Doçent Dr. Güven Kıymaz da, "Öğrencilerimizin bu seviyeye ulaşması bizi çok mutlu ediyor. Alınan başarıların devam edeceğine inancımız tam. Bu yarışma kapsamında Türkiye'de bir üniversite adına alınan en büyük başarı alınmış oldu. Dünyanın önde gelen üniversitelerini geride bıraktık. Bu ödül Türkiye'nin deprem ülkesi olması nedeniyle ayrıca anlamlı. Biz üniversite olarak bu yarışmanın Avrupa ayağını da yapmak istiyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.