Üniversiteler mükemmeliyet merkezi olmalı

Üniversiteler mükemmeliyet merkezi olmalı

Saraç, üniversitelerin toplumların mükemmeliyet merkezleri olması gerektiğini belirtti.

 YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye'nin Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ortak tarihi ve kültürel değerlerin paylaşıldığı ülkelerle çeşitli alanlarda geliştirdiği ilişkilerin dünyaya örnek olacak nitelikte olduğuna işaret ederek, "Söz konusu ilişkilerin, yakın ve uzak coğrafyalardaki diğer bütün dost ve kardeş ülkelerle karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, ortak programlar ve projeler yoluyla daha da genişletilmesini arzu ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Saraç, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinin (KTMÜ) ev sahipliğinde düzenlenen "Transkafkasya'da Tarihi İpek Yolu'nun Yeniden İnşası: Düşünceler ve Öneriler" konulu "Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) VI. Olağan Kongresi"ne katıldı. Kongrenin açılışında, YÖK Başkanı Saraç'ın yanı sıra Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Ukrayna Bişkek Büyükelçisi Nikolay Doroşenko, Azerbaycan Büyükelçilik temsilcileri, YÖK üyeleri, KTMÜ Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, KTMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, KÜNİB Başkanı ve Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, KÜNİB üyesi üniversitelerin rektörleri ve diğer temsilcileri de hazır bulundu.

Açıklamaya göre, Saraç, buradaki konuşmasında, dünyada olup biteni seyrederek ve gözlemleyerek dünyayı değiştirmenin mümkün olmadığını anlattı. Üniversitelerin, dünyada meydana gelen değişmeleri takip eden değil, yönlendiren kurumlar olması gerektiğine işaret eden Saraç, "Toplumların mükemmeliyet merkezleri olmalıdır. Dönüşen değil dönüştüren kurumlar olmalıdır. Daha yaşanabilir, daha insani bir dünya ve gelecek için üniversiteler toplumda liderlik rolü üstlenmelidir. İyiliğin, güzelliğin, sevginin hakim olduğu bir dünya için üniversitelerin ve bilim insanlarının sosyal sorumluluk sahibi olması gerekmektedir. Elbette bütün bunlar için de üniversitelerimiz aklın ve bilgeliğin yurdu olmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Yekta Saraç, kongrenin ana teması olan "Transkafkasya'da Tarihi İpek Yolu'nun Yeniden İnşası"nın gerçekleşmesinin, bölgede binlerce yıldır açık olan, ancak son 150 yıldır, özellikle de soğuk savaş döneminde tıkanan ülkeler ve kültürler arası ilişkilerin yeniden canlanmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Tarihi İpek Yolu'nun öteden beri ülkeler arasında sadece ticari değil, aynı zamanda kültürel ilişki ve etkileşimlerin de gelişmesine katkı sağladığını, içinde doğup yetişilen coğrafya ve ülkenin herkesin ortak kaderi olduğunu belirten Saraç, İbn-i Haldun'un sözünü hatırlatarak, "Kaderimiz olan coğrafyayı değiştiremeyeceğimize göre, ilişkilerimizi geliştirerek, dost ve kardeş ülkelerle daha huzurlu bir bölge ve dünyanın inşa edilmesine katkı sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı.

"Son 10 yıllarda Türkiye'nin Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Gürcistan gibi ortak tarihi ve kültürel değerlerin paylaşıldığı ülkelerle çeşitli alanlarda geliştirdiği ilişkilerin, dünyaya örnek olacak nitelikte" olduğunu vurgulayan Saraç, bu ilişkilerin geliştiği alanlardan birinin de eğitim ve yükseköğretim alanı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Söz konusu ilişkilerin, yakın ve uzak coğrafyalardaki diğer bütün dost ve kardeş ülkelerle karşılıklı öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, ortak programlar ve projeler yoluyla daha da genişletilmesini arzu ediyoruz. Kafkasya Üniversiteler Birliği, üniversitelerimizin gücünü, imkanlarını ve geleceğe yönelik umutlarını birleştirme çabasının bir ürünüdür. Ülkelerimizin geleceğini kuracak gençliği ortak platformlarda buluşturmak, onları daha huzurlu bir dünya için hazırlamak, yetiştirmek, bilimin öncülüğünde ortak bir geleceği inşa etmek, yüksek öğretim kurumlarının en önemli amaçlarından biridir

"Birikim ve tecrübe ile her türlü desteği vereceğiz

Türk Konseyi (Keneşi) bünyesinde oluşturulan ve Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkiye'den sınırlı sayıda üniversitenin kurucu üye olduğu Türk Üniversiteler Birliği'ni de önemsediğini dile getiren Saraç, geçen nisan ayında Türkiye'de Erzurum'da yapılan kongrede, bu birliğin dönem başkanlığını Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi'nin devraldığını hatırlatarak, rektör Balcı'nın şahsında birliğe katkı veren ve verecek olan herkese başarılar diledi.

Bu birliğin başlattığı bir değişim programı olarak "Orhun Süreci"ni de çok önemsediğini anlatan Saraç, şunları söyledi:

"Bu süreçte bölgemizde oluşturulacak yükseköğretim alanı, yükseköğretim-araştırma alanı, kalite güvence sistemi, değişim programları ve öğrenci konseyi faaliyetlerinin bölgemizde oluşturacağı sinerjinin, küresel yükseköğretim sistemlerine önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Bu sürecin her aşamasında, Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu'nun ve yükseköğretim kurumlarının, sahip olduğu birikim ve tecrübe ile her türlü desteği vereceğini memnuniyetle ifade ediyorum.

Öte yandan Saraç, dünkü programında ise beraberindeki heyet ile birlikte Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı ile görüştü. Görüşmenin ardından üniversite senato toplantısına katılan Saraç ve beraberindeki heyet, senato üyeleri ile sohbet etti Türkiye-Manas Üniversitesi ziyareti sonrası Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç'ı ziyaret eden YÖK heyeti, Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakanı Elvira Sariyeva Kubanyçbekovna ile de bir görüşme gerçekleştirdi Görüşmede iki ülke arasında yükseköğretim alanındaki ilişkilerin daha iyi seviyelere çıkarılması, Türkiye'deki Kırgız öğrenciler ile Kırgızistan'daki Türk öğrencilerin sorunları ve çözüm önerileri ele alındı Ayrıca, iki ülke arasında yüksekögretim alanındaki ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzalanması konusunda görüş birliğine varıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.