banner476

Üniversiteye Giriş Sınavında 5 Yeni Değişiklik!

Sınav iki güne bölünecek. Soru sayısı artırılacak. Türkçe ve matematik sorularının yanı sıra sosyal bilimler, fen bilimleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi soruları da sorulacak.

Eğitim 03.11.2017, 10:12
Üniversiteye Giriş Sınavında 5 Yeni Değişiklik!

Yükseköğretim Kurumu(YÖK) üniversiteye girişte busene ilk kez uygulanacak, milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda beş değişiklik talebini masaya yatırdı.

Sivil toplum kuruluşlarından gelen tepkiler üzerine YÖK yönetimi, ilk oturumda, Türkçe ve matematik sorularının yanı sıra sosyal bilimler, fen bilimler ve din kültürü ve ahlak bilgisi sorularının eklenmesi, soru sayısının artırılması ve sınavın iki güne uzatılması üzerinde çalışıyor.


STK'lar, YKS'nin sabah gerçekleştirilecek birinci oturumunda Türkçe ve matematik sorularının yanı sıra sosyal bilimler, fen bilimler ile okullarda zorunlu ders olarak okutulan ve değerler eğitiminin de verildiği Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'nin ayrı soru başlıkları altında verilmesini talep ettiler. STK'lar soruların Türkçe ya da matematiğin içine katılması yerine ayrı konu başlıkların da yer almasını da istedi.

Sabah

Yorumlar (6)
Gülden Küçükseymen 3 yıl önce
Hangi STK'larmış, isimlerini de verseler ya. Hem niye felsefe istemez bu STK'lar, ya da hiç felsefe isteyen STK yok mu?
Tuğçe 3 yıl önce
Ya siz bizimle dalga mı geçiyosunuz bu nedir yahu? Böyle keyfe göre sınav sistemimi değiştirilir ilk önce farklı bi sistem yapacağız diyip saçma birşeyle önümüze çıkıyorsunuz sonra da saçmalığını farkına varıp eski sisteme benzetmeye çalışıyosunuz. Bu öğrencilerin günahı ne Allah aşkına? Bu ülkede yıllardır düzelmesini beklediğimiz eğitim ne zaman düzelecek? Ne zaman bu işin başına eğitimden öğretimden anlayan adamlar gelicek de yüzümüz gülecek?
yani 3 yıl önce
sadeleştirme amaçlanıyorsa seçici sorular koyarak daha önce oldugu gibi tek oturum yapılabilir.
Öğretmen 3 yıl önce
birinci oturumun yalnızca türkçe ve matematik sorulardan oluşması eğitimde büyük aksaklıklara sebep olacaktır. sosyal ve fen soruları da eklenmelidir.
Osman 3 yıl önce
Ya nolur daha ellemeyin sistemi lütfen ya. Bırakın da artık rahatça çalışalım dersimize ya
Celal 3 yıl önce
İlgili değişikliklerin yapılması kesinlikle zaruri ve hayatı gelecek nesil dolayısıyla memleketin canından sozediyoruz keşke en başta böyle dusunulseydi olsun yinede erken teşhis hayat kurtarır. Vesile olan ilgili STK Lara teşekkürler

Gelişmelerden Haberdar Olun

@