banner476

Yaşasın Okulsuz Yaşam, Kendimle Yaşam!

Evet, okullar 2 hafta tatil edildi.

Eğitim 18.03.2020, 22:42 02.06.2020, 14:38
Yaşasın Okulsuz Yaşam, Kendimle Yaşam!

Ama bu 2 hafta; cumhurbaşkanının, bakanların, bilim kurulu üyelerinin açıklamalarına bakıldığında uzayacaktır diye tahmin ediyorum.

Zira virüse karşı mücadele süresinin, yetkili ağızlarca en az 1,5 ila 2 ay arası bir süreyi kapsayacağı ifade ediliyor. Ben, bu işin uzmanı değilim. Yalnızca onların yalancısıyım. Onlar, tatil süresinin uzatılacağını direkt söylemeseler de açıklamalarından çok rahat bunu çıkarabiliyoruz. Ne yazık ki ülkemizde öyle bir veli kitlesi var ki çocukları okullara tıkılıp bastırıldığında içleri rahatlayan... İşte o kitleden dolayı bu süreç aşama aşama yürütülüyor. Neyse...

Ben, bu sürecin bir fırsat olduğunu düşünenlerdenim.

Bir kere bizler için okulsuz yaşamın deneyi olabilir. Çocuklarımız için de... Okul olmadan mevcut durum ve şartlar altında neler yapılabileceğini görebilirler. Zaten torunlarının ya da torunlarının çocuklarının okul yaşamı olmayacak. Zira okul, gelecek nesiller için çok ilkel gelecek.

Bu köşedeki her yazımda fırsat buldukça önce sınavsız sonra da okulsuz yaşamın kurgulanması gerektiğini ifade ediyorum. İfade etmekten de bundan sonra kaçınmayacağım. Yani devam edeceğim. Kim ne derse desin. Zira siz bu nesli haydi okulda zar zor tuttunuz ama gelecek nesilleri asla tu-ta-ma-ya-cak-sınız. Bu süreçten sonra kesinlikle ama kesinlikle okulsuz bir yaşam kurgusu öngörüsü ile ülkeler kendilerine bir yol haritası çizecekler. Zaten bunun kıvılcımları var idi. Çünkü insanlığın geldiği yer, artık onun evrim vaktinin gelip çattığını gösteriyor. Bundan korkmaya gerek yok. Bugün bizler bunu anlamladıramayabiliriz. Lakin gelecekte bizim anlamlandıramadıklarımızın gayet tabii ve sıradan olduğu görülecektir.

Sizler anlayabiliyorum, kurulu düzenler, insanlığın alışkanlıklarını barındırır. Ve bu alışkanlıklardan insanlık zor kopar. Ama koptuğunda da kendini bambaşka bir insana dönüştürür. Bizden öncekiler yaptıklarıyla bir süreç içinde kendilerini dönüştüre dönüştüre bizi ortaya çıkarttılar. Biz de farkında olmadan gelecek kuşakları ortaya çıkarıyoruz. Onları değişime, dönüşüme zorluyoruz. Buna evrim diyoruz işte.

Ben, insanlığın bu dünyaya kendi anlam dünyasına yolculuk yapması için gönderildiğini düşünüyorum. O dünyaya çıkarak birtakım sırlara nail olacağı ve ona göre yol haritasını çizeceği kanaatindeyim. Bizler bu dünyanın yolcuları iken kendi dünyalarımızın da yarenleriyiz aslında. Bu bilincin ufkunda asla ama asla ölüm yoktur. Sonsuzluk, bu bilincin ufkunda her daim varlığını sürdürmüştür. Ama idrak edebilene tabii...

İnsanlığın yaşamı, bedenlere hapsedilemez. İnsanlığın yaşamı, bedenlerde çıkmazı ve açmazı yaşar. İnsanlığın yaşamı, ruh ile kemale erebilir. Bedenin değer verip önemsediklerini artık bir kenara koyup ruha açılma vakti gelmedi mi? Ruhun gıdalarını alma vakti mesela. Bir bebeğin ruhuna yakınlığı ile bir büyüğün ruhuna yakınlığı arasında çok fark var. Neden? İsterseniz sorgulayalım. Şunu biliniz ki dünya, bebekleri büyütürken birbirinin tıpkısı yapma fabrikası değildir. Bu anlayışı reddeden bedenin ödediği bedele mukabeledir ruhun kanatlanışı. Evet, ayak basınca yeryüzüne bir canlı, insana adım atmıştı şimdi ise ruhun kanatlanışı ile adım atacak insanlığa.

İnsan, basmakalıp yani rutin yani monoton yaşamını bir virüsten dolayı bırakıyor. Yeryüzünden el etek çekmiş durumda adeta. Ve kendine dönüyor. Kendine dönerken evriliyor. Hani derler ya tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanıdır... İşte insan da dünyada döndü, dolaştı ve artık vakip gelip çattı. Kendime dönme vakti...
Dünya değil, insan kendi etrafında dönecek. Ve anlam dünyasına ışıklar tutarak keşifler yapacak. İnsanlığa ışık tutan... Dediklerim birazcık karışık gelebilir sizlere. Lakin bu böyle devam etmeyecek bundan sonra.

HİÇBİR ŞEY ASLA ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK.
EVRİMİN SON AYAĞI, İNSANLIĞIN KULAĞI ÇEKİLİP KENDİNE GETİRİLEREK KENDİNDE DOLAŞTIRILARAK BAŞLAYACAKTIR. DİLERİM, HER İNSAN İNSANLIĞA ERER.

Sizler, size bu zamana kadar verilen tüm öğretilerin, bakışların, anlayışların birer zırva ve tırt olduğunu anlayarak kendinize yeniden yönelip bambaşkalaşacağınız bir süreci yaşıyorsunuz. Buna insan mutasyonu diyoruz.

Beni daha iyi anlamanız için kendi etrafınızda döndüğünüz şu günlerde lütfen şu filmleri izleyiniz:Yusuf SEVİNGEN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@