Yaz Okulunda Eğitim ve Eğlence Bir Arada...

banner483

Okulların kapanması ile birlikte uzun bir tatil dönemine giren öğrenciler, geride bıraktıkları zorlu bir eğitim-öğretim yılının ardından, belki de haklı olarak yazın rehavetine kapılırlar.

Eğitim 30.05.2015, 13:16 30.05.2015, 15:17
Yaz Okulunda Eğitim ve Eğlence Bir Arada...

 Okulların kapanması ile birlikte uzun bir tatil dönemine giren öğrenciler, geride bıraktıkları zorlu bir eğitim-öğretim yılının ardından, belki de haklı olarak yazın rehavetine kapılırlar.  Ancak ne yazık ki bu rehavet, okuldan uzaklaşmayı da beraberinde getirir.

Bunun yanı sıra uzun yaz tatillerinde sıkılan ve kendine meşgale arayan öğrenciler, tatilin uzunluğundan ve çocuğu bu uzun tatili bomboş geçirdiği için hayıflanan ebeveynler de yok değildir.

Aslında bakılırsa herkes kendince haklıdır. Uzun ve zorlu bir eğitim-öğretim döneminin ardından tembellik yapmak, doyunca eğilenmek her öğrencini hakkıdır. Tatilin uzunluğundan ve bu upuzun tatili boşa geçiren çocuğu için hayıflanan ebeveynler haklıdır. Onca koşuşturmanın ardından, onca çalışmanın ardından yaz tatiline giren ve bir anda boşluğa düşerek sıkılan öğrenciler de haklıdır.

Herkes haklı olduğuna göre gerekli olan ortak bir paydada buluşmaktır. Bu ortak payda ise, hem öğrenciler hem de ebeveynler için en ideal olan ingilizce yaz okullarıdır.

Öğrencilerin eğlenirken aynı zamanda öğrenecekleri yaz okulları aslında öğrencilere verilmiş en güzel karne hediyesidir. Üstelik okuldan uzaklaşmalarını önleyecek bir karne hediyesi...

Yaz okulları normal okullar gibi yoğun olmamakla beraber eğitim ve sosyallik açısından büyük öneme sahiptir.

Yaz okullarının önemi nedir?

Yaz okulları her şeyden önce öğrencilerin tatil rehavetine kapılarak okuldan uzaklaşmalarını engeller.
Uzun bir tatil dönemini boşa harcamış olmazlar.
Doyunca eğlenirler ve en önemlisi eğlenirken öğrenirler.
Teknolojinin kötüye kullanımı sonucunda doğan “teknolojik araçlarla arkadaşlık kurma” durumu ortadan kalkar.
Öğrencilerin, kendi yaşıtlarıyla arkadaşlık kurup sosyalleşmelerine ve farklı kültürleri tanımalarına imkân verir.
Kişisel gelişime katkı sağlar.
Ve dahası...

Görüldüğü gibi yaz okullarının faydası saymakla bitmez. Gerek spor yaz okulları tercih edilebilir gerekse de eğitimle alakalı bir yaz okulu tercih edilebilir. Ancak eğitim amaçlı tercih edilen yaz okulları kuşkusuz ki gelişmek ve özellikle öğrenmek açısından çok daha faydalı olacaktır. Bir, hatta birden fazla yabancı dile sahip olmak artık gereklilikten ziyade zorunlulukken yabancı dil öğrenmek adına gidilen yaz okullarının en doğru tercih olduğu aşikârdır.

Gerek yurt dışında gerek yurt içinde eğlendirirken öğrendirmeyi amaçlayan, öğrencilerin kişisel gelişimine ve güzel vakit geçirmelerine katkı sağlayan, farklı kültürler tanımalarına, sosyalleşmelerine olanak sağlayan pek çok yaz okulu mevcuttur. Bu çokluk beraberinde belli başlı sorunları da getirmektedir. Söylenilenlerin, vaat edilenlerin gerçekleşmemesi gibi mesela ya da yoğun bir eğitim-öğretim yılından çıkmış öğrenciye, yine yoğun bir program uygulanması, onun eğlenirken öğrenmesine fırsat verilmemesi, hatta farklı yaş gruplarıyla bir arada eğitim verilmesi gibi... Bu ve benzeri örneklerle sıkça karşılaşılmaktadır. Sonucunda ise sıkıntı ile üstelik boşa geçen bir yaz, hala bilinmeyen yabancı dil tablosu çıkar karşımıza. Bu neden bir yaz okulu tercih edilmeden önce iyi bir araştırma yapılmalıdır.

Yukarıda bir kısmı belirtilen sıkıntılara mahal vermemek için daha başından önlem almış yaz okulları vardır ve Just English bunlardan biridir. Farklı yaş gruplarını bir araya getirmemek için yaz okulunu ilköğretim, lise ve üniversite yaz okulu olmak üzere sınıflandırmıştır. Her seviyeye uygun farklı öğretim teknikleri uygulayan bu kurum, yabancı dili ders olmaktan çıkarıp, öğrenci merkezli aktiviteler aracılığıyla dili sevdirerek öğretmek amacındadır.

Bunun yanı sıra yine dil eğitimi üzerinden gidilirse bir dili tam anlamıyla öğrenmenin en kestirme yolu, o dili kendi ülkesinde öğrenmektir. Tabii bu da beraberinde pek çok soru işareti getirmektedir: Güven, konaklama, bütçe, ulaşım vs. yine bazı kurumların yurt dışındaki belli başlı yaz okulları ile bağlantıları mevcuttur. Ancak yurt dışı yaz okulları tercih edilecekse titiz ve çok daha temkinli davranmak, çok daha fazla araştırma yapmak gerekmektedir
banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@