banner476

Yeni sistem tarih öğretmenlerini vurdu

Üniversiteye giriş sınavında artık hukuk, psikoloji, uluslararası ilişkiler bölümlerini okumak için tarih ve felsefe sorularını çözmek gerekmeyecek. Bu nedenle bazı özel kurslar ve özel okullarda tarih ve felsefe öğretmenlerinin işine son verildi.

Eğitim 17.10.2017, 09:58
Yeni sistem tarih öğretmenlerini vurdu

YÖK Başkanı Yekta Saraç 12 Ekim tarihinde üniversite sınav sisteminde yapılan değişikliği kamuoyuna duyurdu. Yeni sistemde sadeleştirme yapılırken 16 puan türü 4'e düşürüldü.

Bundan da en fazla tarih ve felsefe bölümleri etkilendi. Eski sistemde 40 tarih sorusu ve felsefe grubundan da 32 soru soruluyordu. Bu soruları çözen hukuk, psikoloji, uluslararası ilişkiler ve kamu yönetimi gibi bölümlerde öğrenciler kendi aralarında yarışıyordu. Yeni sistemde tarih, felsefe, din ve coğrafya grubu birleştirilerek soru sayıları 40'a inerken tarih ve felsefenin hukuk, psikoloji, siyaset bilimi ve kamu yönetimi gibi bölümlere etkileri kaldırıldı.

İŞSİZ ÖĞRETMENLER

Sistem değişikliği hemen etkisini gösterdi. Bu 2 dersin sınava etkisinin azaldığı ortaya çıkınca hem özel liselerde hem özel kurslarda tarih ve felsefe öğretmenleri işten çıkarılmaya başlandı. İsmini açıklamak istemeyen bir özel lise müdürü şunları söyledi: "Felsefe ve tarih öğretmenlerinin hakkının yenmesine ve işsiz kalmasına gönlümüz razı gelmedi. Biz de toplantı sırasında neler yapabileceğimizi konuştuk ve felsefe öğretmenimizin rehber öğretmeni, tarih öğretmenimizin de kişisel gelişim öğretmeni olarak devam etmesini sağladık."

Bir özel kurs yöneticisi de tarih ve felsefe gruplarını kapattığını söyledi. 8 tane öğrencisinin tarih grubundan mağdur olup bir tane tarih öğretmeninin işten çıkarıldığını belirtti.

TARİHİNİ BİLMEYEN HUKUKÇU!

Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin: "Lisede tarih ve felsefe gösteriyoruz ama Eşit Ağırlık'taki öğrenci sınavına girmeyecek. Buna karşın okulda dersleri dinlemeyi bırakacak ve bu büyük bir sıkıntı. İkinci olarak Hukuk'a giren öğrenci tarih ve felsefe yapmayarak sınava girecek ve felsefe ve tarih derslerini vermeyip hukukçu olacak. Branş bölümünün kalitesi, öğrencinin kültürü eksik kalacak. Maalesef ki sadeleştirirken basitleşmeye doğru gidiyor ve en büyük mağdurlarından biri de tarih ve felsefe öğretmenleri olacak çünkü işsiz kalacaklar."

VATAN

Yorumlar (8)
Ayşe 3 yıl önce
Evet ben de işine son verilen öğretmen tanıyorum bu son derece pervasız ve edepsiz davranışı kınıyorum tarih ders saati artsa fazla para vermeyecek olan kurumlar insanları dönem ortasında işsiz bırakıyor çok ayıp
yorumsuz 3 yıl önce
Ne zaman yuzleri guldu ki garibanlarin...
Gökbörü 3 yıl önce
"Tarih bir milletin dikiz aynasıdır"
Yeni sınav sisteminde Tarih dersine gösterilmeyen değeri şiddetle kınıyor ve şu hususu bir kez daha hatırlatmak istiyorum."Tarihini bilmeyen gerekli hassasiyeti göstermeyen bir milletin sınırlarını başkaları çizer."Bizler enerjimizi ve memleket sevdamızı Tarihimizden alıyoruz.Tarihi bir geçmişi olmayan emperyalistler sanal tarih yazarken bizim şanla ve şerefle dolu tarihimizin tek bir alana indirgenmesini tarih affetmeyecektir...
1234 3 yıl önce
türkçe ve edebiyat %98 aynı konuları kapsıyor bu iki branş neden birleştirilmiyor tüm okul kademelerinde. ya türkçe olsun yada türk dili ve edebiyatı olsun üniversitelerde bu branşları tek çatı altında birleştirmeli.. türk dili ve edebiyatı, türkçe programından daha kapsamlı fakültelerde bu programlardan sadece biri okutulmalı
Akif ÇELİK 3 yıl önce
Geçmişini bilmeyen kişi;geçmişe ibret olmaktır işi. .. yazılı gerçekten bende o mağdur tarihçiler den biriyim
Su 3 yıl önce
Tarihine bu kadar düşman olan bir yönetim yoktur. Avrupa ülkeleri neden ülkelerini seviyor çünkü onlara tarih bilinci aşılanıyor ve bu temel üzerinden vatan sevgisi de kendiliğinden geliyor ve gelişiyor.maalesef biz ise tarihimizi bırak övmeyi önemsiz bir hale getirdik ne ahlak kaldı ne de bilinç.....
Hakkını Arayan Atanaması Yapılmayan Tarihçi 3 yıl önce
Madem ki hukuk,siyaset bilim ve kamu yönetimi gibi eşit ağırlık bölümünde "Tarih'in "etkisi azaltildi.O zaman Kpss de de Tarihçi ve sozelcilerden de "Matematik 'in" etkisi azaltılmalı.Öyle değil mi ama!!!?
İşsiz felsefe öğretmeni 3 yıl önce
Bende yeni Sistemden dolayı işimden oldum ... Biraz vicdanları varsa eğer geri getirsinler eski sistemi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@