banner476

YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı!

YKS sınavı bitti ancak süreci bitmedi. Uzun ve zorlu sınav sürecinin ardından sonuçların açıklanması ve tercih işlemlerinin yapılması bekleniyor. Şimdilerde ise bu duruma yeni bir güncelleme eklendi. YKS adayları için eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri gündeme düştü. Buna göre YKS adayları ÖSYM’nin belirttiği tarihe kadar eğitim bilgilerini güncellemeye devam edebilecek. Peki YKS eğitim bilgisi güncellemesi ne zaman son bulacak? YKS bilgi güncelleme nasıl ve nereden yapılacak? İşte bütün detaylar..

Eğitim 19.06.2019, 15:35
YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri başladı!

YKS sınavı bitmesine rağmen telaşı henüz bitmedi. Adaylar hala aynı heyecanla sürecin bitmesini bekliyor. Çalışma anlarından bu yana kadar süren süreç sonuçların açıklanması ve tercih işlemlerinin yapılmasının ardından bitecek. Ancak ÖSYM'nin açıkladığı bilgiye göre; YKS adayları eğitim bilgilerini güncelleyebilecek. Bunun için işlemleri başlatan ÖSYM, güncelleme işlemlerinin ne zaman sonlanacağını ve işlemlerin nasıl yapılacağını da açıkladı.

İşte YKS adaylarının eğitim bilgilerini güncelleme işlemleri..

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin başladığı ve 26 Haziran saat 16.00'da sona ereceği bildirildi.

ÖSYM'nin internet sitesinde, 2019-YKS'ye ilişkin sistemdeki eğitim bilgilerinin adaylar tarafından kontrolü ve eğitim bilgisi seçme işlemlerine yönelik duyuruya yer verildi.

2019-YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgilerinin kullanıldığı anımsatılan duyuruya göre, 2019-YKS'ye başvuran adayların bugünden itibaren 26 Haziran saat 16.00'ya kadar Aday İşlemleri Sistemi'nde (AİS) bulunan "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2019/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekiyor.

ÖNCE E-OKUL SİSTEMİNDE DÜZENLENECEK

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik, hata bulunduğunu düşünen adaylar, mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek, eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi üzerinden düzelttirecek.

Adaylar, bu düzeltme işlemi sonrasında 18-26 Haziran'da "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2019/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylayacak.

Eğitim bilgisi "e-okul" sistemine eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında ÖSYM'nin internet sitesinden aynı yöntemi izleyerek onaylamaları gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@