banner476

YKS’de Yeni Değişiklik Bekleniyor

YÖK Başkanın sunumundan sonra ki değişikliklerin dışında yine Sayın Cumhurbaşkanımızın da değişmesini istediği dört maddeyi de işin içine katarsak, YKS’de yeni bir değişlik furyası daha bekliyoruz.

Eğitim 25.10.2017, 19:30
YKS’de Yeni Değişiklik Bekleniyor

YÖK’ten ricamız bu yeni değişiklileri kamuoyu ile paylaşmadan önce bir de bu işin mutfağındakilerde sorması.

Kastettiğim kişiler yıllarının bu Eğitim sistemine adamış bu mesleğin duayenleri ile Üniversite sınavı ile ilgili yıllarca dirsek çürütmüş Sınav uzmanları.

Onlar sınavla yatıp sınavla kalkıyorlar, öğrencilerle içi içeler, eğitimcilerin, öğretmenlerin sorunlarını birinci ağızdan dinliyorlar.

Hâl böyle olunca yeni sistemdeki aksaklığı ya da eksikliği bir çırpıda görebilecek kabiliyetteler.

YÖK’teki değerli akademisyenlerimiz hiç bundan gocunmasın, çünkü her zaman pratik teoriden bir adım öndedir.

Bunu en son açıkladıkları sistemde de gördük.

O kadar emek vererek hazırladıkları sistem birkaç gün içinde kamuoyu baskısı nedeni ile çöktü.

Çünkü çok önemli bir ayrıntıyı göremediler, Tarih, Din Kültürü ve Felsefe gibi dersleri es geçtiler.

Bu kadar büyük bir hata bile yapılabiliyorsa demek ki bu işin paydaşlarında bir eksiklik var.

Birde hali hazırda yürüklükte olan YKS’de, hala Sosyal Alanından sınava giren öğrencilerle ve Meslek Lisesi öğrencileri ile ilgili adaletsizlik devam ediyor.

Bunlar çözülmeden tam anlamı ile bir YKS’den bahsetmemiz mümkün değil.

Bilgin PELİSTER
Eğitim Danışmanı

Yorumlar (5)
Mahmut kaya 3 yıl önce
Dersanecileri,kursçuları,yayıncları ve eğitim tüccarlarını meb ve ösym den uzak tutun iş düzelir
Karar doğru 3 yıl önce
Temel yetenek diyor kardeşim.sosyal ve fen sorularıtabiki olmayacak birinci sınavda.oldukça doğru karar
Mağdur lise matçı 3 yıl önce
Atanamıyorum diye döndüm tekrar ygs lys ye giriyim dedim. Sistemi değiştire değiştire bi hal oldular. Bıktım ya... 2010 da ilk kez girdiğimde de yeni sistem ilk bize uygulandı. Sınav puanlarından tut tercih kılavuzuna kadar dakka başı yanlışlık yapıp düzelttiler. Ben okulu kazanıp gittiğimde arkadaşlarımla aramda 30 bin 40 bin fark vardı. Liseye gireceğim sene de Oks diye yeni sistem getirip hayatımı rezil ettiler. İlköğretimi 1.likle bitirdim. Liseyi 1.likle bitirdim. Üniversiteyi 3.lükle bitirdim. Ankara Ü de okudum. Hacettepe den formasyon aldım. Gazi de yüksek lisans a başladım. Ama Atanamıyorum. Daha ne yapmalıyım Allah rizası için söyleyin. Kpss puanım da düşük degil fakat alım sayısı çok az ve 33 bin mezun var atanmayı bekleyen. Hayalim olan 'ögretmenlikten'vazgeçmek üzereyim.Bizim eğitim sistemimizin yaptığı tek şey insanı Hayallerinden Sogutmak, Hayali peşinde koştuğuna Pişman Etmek
Savaş hoca 3 yıl önce
Bu sınavlarda Bu orta öğretim başarı puanlarının alınması sınavın önündeki en büyük kamburdur ve adaletsizliktir fırsat nedenmi bunun nedenini birçok okulda yazılı sınavlara giren öğrenciler çok yaşamıştır şişirilen notlarmı dersiniz, az sayıda soru verip bunlardan 10 tanesi sorulacakmı dersiniz sayamadığım yazamadığım inanılmaz her türlü versiyonlarla bakıyorsunuz komle 100 yakın verilen şişirilmiş notlar bir taraftanda 50 alıp geçmekte zorlanan birçok okullar belkide bir okulda 50 ile geçen birbaşka okulun 100 ile ders geçen öğrencisinden çoğunluğu emin olun daha başarılı illada orta öğretim notunu alacaksanız Merkezi sınavlarla her yıl sınavlar yapılsın ve notlar belirlensin veya Diploma notunu Tekzip ettirmek için yök ayrı bir Not ortalaması sınavının hakkaniyetliğini ölçen sınav yapsın birçok okul notlarının ne kadarda hormonlu olduğu gözükür bunu aşamadıktan sonra bu haksızlıkların ve mağduriyetlerin önüne geçemedikten sonra soru sayısı artsa ne olur azalsa ne olur sınavlar tek güne indirilse ne olur! Ana mağduriyeti ve kamburu yokedemedikten sonra.
Bence 3 yıl önce
Bence dersaneyi acip okullardaki kursları kapatmak lazım çünkü sadece oyun oynanıp zaman geçiliyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@