banner476

YÖK Başkanı Saraç: Öğretmenlik bölümlerine başarı sıralaması şartı getirildi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, öğretmenlik bölümlerine girişte ilk 240 bine girme şeklinde başarı sıralaması şartının getirildiğini bildirdi.

Eğitim 22.12.2016, 10:56
YÖK Başkanı Saraç: Öğretmenlik bölümlerine başarı sıralaması şartı getirildi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Saraç, "Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS'den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak." dedi.

'Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek'
Üniversiteye girişteki ikinci aşama olan LYS'de öğrencilerin açık uçlu sorularla tanışmasını sağlayacak şekilde az sayıda soru sorulacağını belirten Saraç, "Öğrencilerimizi hiçbir şekilde tedirginliğe sevk etmememiz lazım. Açık uçlu soruya yavaş yavaş geçilecek. Bu bağlamda öğrencilerimizin açık uçlu sorularla tanışmasını istiyoruz." diye konuştu.

'İlahiyat fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacak'
YÖK Başkanı Saraç, şöyle konuştu:

"Yıllardan beri ilahiyat fakülteleri ile alakalı 'Niye ikinci aşamadan girilmiyor. Bu, niteliği yükseltici bir husustur halbuki' diyerek bize başvurular, raporlar sunuluyordu. Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim."

AA

Yorumlar (2)
Campella 4 yıl önce
Peki ya formasyon dağitim işi ne olacak , adam eğitim fakultesine dereceyle.girse ne olcak sonuçta sokaktan geçene formasyon veriliyor ve eşit haklara sahip oluyo eğitim fakultelilerle
Bilişim 4 yıl önce
Çok doğru campella ama kimin umrunda ki eğitimin seviyesi bu yüzden yerlerde değilim Pisa sonucu söyleyince bahane uretmebyarisina giriyor yetkililer yok öğrenci sayımız Finlandiya kadar yok bilmem ne yahu Finlandiya ilkokul ikiye kodlama dersi koyunca dalga geçti biz ne oldu adamlar her branşta ilk üçte zaten eğitim her yönüyle iş bilmeyen in elinde

Gelişmelerden Haberdar Olun

@