banner476

YÖK'ten ilahiyata formasyon ayrıcalığı

Din öğretmeni yetmedi, ilahiyat fakültesi öğrencilerine öğrenimleri sırasında öğretmenlik için formasyon alma hakkı tanındı.

Eğitim 10.07.2017, 11:02
YÖK'ten ilahiyata formasyon ayrıcalığı

Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki YÖK, “sessiz devrim”lerine devam ediyor. Her fırsatta “Yeni YÖK” vurgusu yapan Saraç, öğretmenlik için ilahiyat fakültelerinin yeniden önünü açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kurumlarda öğretici ve eğitici olarak görev yapabilen ilahiyat mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmen olarak görev yapabilmeleri yıllar sonra kolaylaştırıldı.

16 yıllık dönüşüm

2001 yılına kadar lisans eğitimi sırasında öğretmenlik için formasyon eğitimi veren ilahiyat fakülteleri, Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı uygulamasına son verilmesinin ardından alan fakültesi kapsamına alındı. Alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programlarının uygulanmaya başlanmasıyla da öğretmen olmak isteyen ilahiyat mezunları için 1997-1998 yılından itibaren tezsiz yüksek lisans yapma şartı getirildi.

2009 yılına gelindiğinde ise bu uygulama da kaldırılıp ilahiyat fakültelerine öğretmenlik adaylığı için tekrar lisans öğrenimi dışında pedagojik formasyon dersleri alma şartı getirildi. Ancak son 10 yılda MEB kadrosundaki mevcut din öğretmenlerini, Milli Eğitim müdürlükleri’ne yönetici, okullara müdür ve müdür yardımcısı olarak görevlendiren hükümet, her atama döneminde en çok kontenjanı din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği kadrolarına ayırsa da beklediği sayıya ulaşamadı. Son 10 yılda katlanan imam hatip okullarına da öğretmen aktaran hükümet, eksik gördüğü kadroları ilahiyat mezunlarından karşılamak için kolaylaştırma adımı attı.

Gerekçe ‘yoğun talep’

Hükümetin bu politikasının ardından YÖK, “yoğun talep var” diyerek ilahiyat fakültelerini eski statüsüne kavuşturmak için harekete geçti. YÖK Genel Kurulu’nda alınan kararla ilahiyat fakültelerinde okuyan öğrencilere lisans öğrenimi sırasında yeniden formasyon almalarının önü açıldı. YÖK, ilahiyat fakültelerinin lisans programlarının yeniden düzenlenmesi, kredi sisteminin yenilenerek formasyon derslerinin programlara dahil edilmesi ve 2017- 2018 yılından itibaren de yeni lisans programlarının uygulanmasına karar verdi. Ayrıca halen ilahiyat fakültelerinde eğitim gören hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri için de değişikliklerden yararlanması için lisans programlarına formasyon derslerinin eklenmesi ve yeni programların YÖK onayına sunulması kararlaştırıldı.

Cumhuriyet

Yorumlar (14)
Isimsiz 3 yıl önce
Formasyon veriliyor olmasindaki rahasizligi anlyamadim igrenci paikolojosi bilen cocuk gelisimi ve sinif yonetimine dair bilgi edinimi niye rahtsiz etti sizleri sinava tabi degilmi ilahiyat mezunlari direk igretmen mi yapilmislar torpil mi gecilmis fen edebiyat fakulteleri aliyor bundan rahatsizlik yok ilahiyat nicin rahatsiz etti yaklasik 4 milyqr para veriliyor almak icin de bundan nicin devlete bir odenek olarak
Sami 3 yıl önce
Şimdiye kadar çok çok büyük haksızlığa uğradılar zaten...hazırlıkla sen 5 sene fakülte oku sonrada bir yere gireme bumuydu adalet???
ilhan 3 yıl önce
Bu kadar onyargili bakis olur.ilahiyat fakultesi mezunlari ogrenimleri boyunca pedagojik formasyon iceren tum egitim derslerini gorurler.Bu diger egitim fakuktelerinden ayrilmasi icin neden sebep olsun ki.Alan bilgisu yeterliligi de din kul.ogrt.bolumu mezjnlarindan az degildir ayrica???
Kendinizde yazmışsınız 3 yıl önce
Kendiniz yazmışsınız zaten eski statüleri veriliyor 28 şubat ile elimizden alınan eski statümüz şimdi tekrar veriliyor bu insanı niye rahatsız eder anlamıyorum
Mustafa Çelik 3 yıl önce
"dudak uçuklatan formasyon ayrıcalığı" ifadesi çok yanlı olmuş. çünkü ilahiyat fakülteleri önceden formasyon eğitimini veriyorlardı.
Mustafa Çelik 3 yıl önce
"dudak uçuklatan formasyon ayrıcalığı" ifadesi çok yanlı olmuş. çünkü ilahiyat fakülteleri önceden formasyon eğitimini veriyorlardı.
Eğitmen 3 yıl önce
cumhuriyet'in haberi ancak bu kadar olur:" ilahiyat mezunlarının milli eğitim bakanlığına bağlı devlet okullarında öğretmen olarak görev yapabilmeleri yıllar sonra kolaylaştırıldı."
i̇hl meslek dersleri öğretmenlerinin i̇lahiyat mezunu olması öteden beri zorunlu. yapılan sadece haksızlığın düzeltilmesi ve olması gereken eski haline getirilmesidir.
mzea 3 yıl önce
ellerinden alınan hakkın iade edilmesini nasıl ayrıcalık diye haber yaparsınız.. mağduriyet giderildi şeklinde düzeltin....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@