Eğitim Sen'in suçlamalarına Aynes Gıda'dan cevap...

Eğitim Sen'in suçlamalarına Aynes Gıda'dan cevap...

Eğitim Sen'in suçlamalarına Aynes Gıda'dan cevap

Aynes Gıda, kimi medya kurumlarında yer alan ‘Okul Sütü’ programı ile ilgili iddialara cevap verdi. Program dâhilinde üretim ve dağıtım yapan şirket, öğrencilere sunulan sütlerin bozuk olduğuna dair haber ve yorumları yalanladı.


Aynes’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:


“Türkiye’nin en büyük 500 şirketi yer almakta olup senenin 365 günü üretim yapıyoruz. ‘Okul Sütü’ için yaptığımız üretim toplamda 6 günlük üretimine tekabül etmektedir. Ürettiğimiz sütler, dünyada ilk defa ülkemizde Aynes’te kullanılan, sütün doğal yapısını koruyan Lactenso ile imal edilmektedir. Firmamız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen Avrupa Birliği ülkelerine süt ürünleri ihracatı projesini başarıyla tamamlayan Türkiye’nin 4 şirketinden biridir. Aynes Gıda AŞ’nin ürettiği okul sütlerinde hiçbir sorun yoktur.”


Şirketin kapatılan laboratuarı olmadığına işaret edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:


“Haberlerde adı geçen Denizli Tarım İl Müdürlüğü’ne bağlı laboratuvar Avrupa Birliği’ne süt ürünleri ihracatı için FVO (Food and Veterinary Office) misyonu tarafından yapılan denetimler de yaptığı tahlillerin yanlış olduğu ortaya çıkınca denetlendi. Denetimlerin ardından laboratuvarın şartları mikrobiyal tahlilleri yapmada yeterli olmadığı için kapatılmıştır. Bilindiği gibi mikrobiyal tahlillerde ortamdan bulaşma riskine karşın tahlilin yapıldığı ortamın steril ve şartlarının uygun olması gerekmektedir. Bunun üzerine yapılması gereken tahliller İzmir İl Kontrol Laboratuarı’na yönlendirilmiştir. İzmir il kontrol laboratuarında yapılan 8 tahlilin tamamının uygun olduğu raporları tarafımıza bildirilmiştir.


Yine ’Okul Sütü’ projesine karşı olan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile iktidara ideolojik takıntılarla yüklenme yoluna giden kimi medya kuruluşları kapatılan bir laboratuvarın hatalı tahlil raporuyla firmamızı da kullanarak böyle bir haber yapmışlardır. Kasıtlı olarak yanlı haber yapanlara karşı hukuki yollara başvuracağımızı bildiririz.


Sütlerde hiçbir bozukluk yoktur. Bozukluk varsa emeğe saygısı olmayan kirli tezgâh peşinde koşanlarda ve ideolojik kavgalarına firmamızı alet etmeyi dileyenlerdedir. Tüm bunlara rağmen proje hem süt üreticileri, hem sanayiciler hem de bakanlık tarafından başarıyla tamamlanmıştır. Firmamız daha fazla yatırım ve daha fazla istihdam için çalışmaya devam etmektedir. Milletimizin engin sağduyusuna güvenimiz tamdır. Bugüne kadar verdikleri destek için teşekkür ederiz. “


KESK'e bağlı Eğitim-Sen sendikası bugün yaptığı açıklamada, ihaleye girerek kazanan Aynes şirketini hükümete yakın süt şirketi olarak tanımlamış ve Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarındaki bir sonuca dayanarak şu açıklamayı yapmıştı:


"Eğitim Sen’in yıllardır okullarda ücretsiz süt dağıtılması ve bir öğün kahvaltı verilmesine yönelik talepleri olduğu bilinmektedir. 2 Mayıs’ta ülke çapında başlatılan ve 7 milyon ilköğretim öğrencisini doğrudan ilgilendiren “ücretsiz süt dağıtımı” projesi ile sütteki mevsimsel arz fazlalığı üzerinden dağıtılan sütlerin sağlıksız olabileceği ve gerekli hijyen kuralları taşımadığı yönündeki eleştirilerimiz, gerek Sağlık ve Milli Eğitim Bakanları gerekse Başbakan tarafından öfke ile karşılanmış; ancak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda endişelerimizin ve uyarılarımızın ne kadar yerinde olduğu görülmüştür." demişti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.