Sağlık-Sen'den aile hekimliği çalışanlarına aile yardımı müjdesi

Sağlık-Sen'den aile hekimliği çalışanlarına aile yardımı müjdesi

Sağlık-Sen, Bartın’da sözleşmeli aile sağlığı elemanı olarak çalışan üyesinin, aile yardımı ödeneğinden yararlanmak amacıyla Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’ne yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali için Zonguldak...

Sağlık-Sen, Bartın’da sözleşmeli aile sağlığı elemanı olarak çalışan üyesinin, aile yardımı ödeneğinden yararlanmak amacıyla Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’ne yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemin iptali için Zonguldak İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, bu maddeye göre sözleşmeli aile sağlığı elemanlarının da aile yardımından yararlandırılmasına hükmetti.

        İdare Mahkemesi verdiği kararda sözleşmeli aile sağlığı elemanlarının da diğer devlet memurları ve sözleşmeli personel gibi aile yardımı ödeneğinden yararlandırılmasına hükmetti. Söz konusu karar, aile hekimliği çalışanlarının aile ödeneğinden yararlandırılması konusunda bir ilk niteliği taşıyor.

Sağlık-Sen tarafından açılan davada, anayasada yer alan sosyal devlet ve eşitlik ilkesine vurgu yapılarak, aile sağlığı elemanlarının tabi olduğu yönetmelikte aile yardımı ödeneğinden yararlanamayacağına ilişkin bir hüküm bulunmadığı belirtildi.

        İdare Mahkemesi'nin karar metninde 375 sayılı KHK’ya Torba Yasa ile eklenen maddeye vurgu yapılarak, “Kamu kurum ve kuruluşları ve döner sermaye işletmelerinde sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlardan aile yardımı ödeneğinden yararlanamayanlara, devlet memurlarına verilen aile yardımı ödeneği herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın aynı usul ve esaslar çerçevesinde ödenir” hükmünün düzenlendiği belirtildi. Mahkeme bu maddeye göre sözleşmeli aile sağlığı elemanlarının da aile yardımından yararlandırılmasına hükmetti.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Aile hekimlerimizin ve aile sağlığı çalışanlarımızın mağduriyetlerini bir bir çözüyoruz. Şimdi sırada yıllık sözleşmeden alınan damga vergileri var. Bu rakam çok ciddi bir yekûn tutuyor. Talebimiz neticesinde Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan torba yasada özel bir düzenleme yer alacak. Bu vergilerin 22 bin aile hekimi ve bir o kadar da aile sağlığı çalışanının cebinde kalmasını sağlayacağız." şeklinde konuştu.

Zonguldak İdare Mahkemesi’nin verdiği karara göre, sözleşmeli aile sağlığı elemanları ve aile hekimleri de aile yardımı ödeneğinden yararlanabilmek için söz konusu davayı emsal göstererek dava açabilecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.