banner476

'17 ve 25 Aralık'tan sonra bazı paylaşımlarda bulunmuştum'

Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan Meteoroloji Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü çalışanı 2 sanığın yargılanmasına başlandı.

Genel 13.12.2016, 15:02
'17 ve 25 Aralık'tan sonra bazı paylaşımlarda bulunmuştum'

Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasında, tutuklu sanıklar Tuncay Dikyol ve Salim Demirel ile avukatları hazır bulundu. Sanık Salim Demirel, savunmasında, FETÖ/PDY ile ilgisinin bulunmadığını öne sürerek, iddianamede geçen suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Darbe girişimini gerçekleştirenleri lanetlediğini belirten Demirel, şunları kaydetti:

"İddianamede de geçtiği üzere oğlumu Samanyolu okullarına kaydettirmiştim çünkü kendisi başarılı bir öğrenciydi. Ben bu okulun FETÖ/PDY ile irtibatlı olduğunu bilmiyordum. Ayrıca oğlumun bu okula gitmesinden dolayı 3 bin lira teşvik parası alıyordum. Milli Eğitim Müdürlüğü kayıtlarında bu durum mevcuttur. Bunun dışında okul Bank Asya ile çalıştığı için bu bankadan hesap açtırdım. Açtırdığım bu hesaptan çocuğun okul taksitlerini ödedim. İddianamede Ufuk Büro-Sen'e üyeliğim geçiyor. Ben Nisan 2014'te üye oldum aynı yılın kasım ayında bu sendikadan ayrıldım. Benim bu örgütle ilgim yoktur. Bu örgütün evinde veya yurdunda da kalmadım. Darbe gecesi imkanım olsaydı ben de tankın önüne yatardım. Suçsuzum, tahliyemi talep ediyorum."

Mahkeme başkanının ''Aracında yapılan aramalarda FETÖ/PDY ile ilgili CD'ler ele geçirilmiş. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?'' sorusu üzerine sanık Demirel, "Çocuğumun okul kaydı yaptırılınca bana kırtasiye listesi verildi ve okul yönetiminin belirttiği bir mağazadan bunları temin edebileceğim söylendi. O mağazadan okul alışverişini yaptıktan sonra bu CD'leri promosyon olarak vermişlerdi. İçeriğinde ne olduğunu bilmiyorum." dedi.

- "17 ve 25 Aralık'tan sonra kızgınlıkla bazı paylaşımlarda bulunmuştum"

Diğer sanık Tuncay Dikyol ise üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek, yaklaşık 5 aydır suçsuz yere cezaevinde bulunduğunu savundu.

Dikyol, 12 Eylül 1980 darbesini yaşadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Darbeyi desteklemem söz konusu değildir. Hiçbir darbe bu ülkeye yarar sağlamaz. Oğlum devlet lisesine gidiyordu ve çok başarılı bir öğrenciydi. Öğretmenlerinin talebi üzerine özel okula tam burslu olarak kayıt yaptırdım. Bu okulun FETÖ/PDY'ye ait olduğunu 15 Temmuz'dan sonra öğrendim. Bank Asya'da ise 1999 yılından beri hesabım var. Ben faize karşı bir insanım. Bank Asya'da param faizsiz duruyordu, bu yüzden bu bankayı tercih ettim. Ufuk Büro-Sen üyeliğime gelince devletin onayıyla kurulmuş bir sendikaydı. Ben sendikanın FETÖ/PDY bağlantısını 15 Temmuz'dan sonra öğrendim."

Dikyol, mahkeme başkanının ''Sosyal paylaşım sitesi Facebook'tan örgüt lehine paylaşımlarda bulunmuşsun" demesi üzerine, "17 ve 25 Aralık'tan sonra kızgınlıkla bazı paylaşımlarda bulunmuştum ama sonra bu tarz paylaşımlarda bulunmadım." ifadelerini kullandı.

Sanık Dikyol, savcının "Telefonunda ByLock ve Eagle programları var mı?" sorusu üzerine, "Ben ByLock ve Eagle'nin ne olduğunu cezaevinde öğrendim. Kesinlikle bu programları kullanmadım." diye konuştu.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 9 Şubat'a erteledi.

Sinan Balcıkoca

 
 
Anadolu Ajansı

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@