2022 DGS (Dikey Geçiş Sınavı ) Ne Zaman Yapılacak ?

2022 DGS (Dikey Geçiş Sınavı ) Ne Zaman Yapılacak ?

ÖSYM Sınav Takvimi 2022 DGS ne zaman, DGS başvuru tarihleri açıklandı mı? Ön lisans mezunu öğrencilerin merakla beklediği dikey geçiş sınavı tarihleri ve detaylı bilgiler özel haberimizde..

Ülkemizde üniversite eğitim derecelerinden birisi olan ön lisans programları mezunu her öğrencinin dikey geçiş sınav hakkını kullanarak eğitimini lisans programları ile devam ettirme ve tamamlama hakkı bulunmaktadır.

DGS 2022 sınav tarihi açıklandı. ÖSYM tarafından duyurusu gerçekleştirilen 2022 sınav takvimine göre Dikey Geçiş Sınav başvuru tarihleri ilan edildi.

Yapılan açıklamaya göre iki yıllık üniversitelerde okuyan öğrencilerin dört yıllık programlarına geçebilmeleri için gerekli olan Dikey Geçiş Sınavı DGS 2022 başvuruları önümüzdeki günlerde kabul edilmeye başlayacak.

DGS Sınavı Ne Zaman?

ÖSYM tarafından ilan edilen takvime göre DGS sınavı 2022 yılında 3 Temmuz tarihinde yapılacak.

DGS Başvuru Tarihleri

Dikey Geçiş Sınavının başvuruları ise 13 Mayıs – 23 Mayıs 2022 tarihleri arasında alınacak. Ön lisans programı mezunu ya da son sınıf öğrencileri bu tarihler arasında DGS için başvurularını yapabilecekler.

DGS Kimler Başvurabilir?

ÖSYM’nin AİS sistemi üzerinden gerçekleştirilecek başvurular için öğrencilerin son sınıf yada staj döneminde olması gerekmektedir. İnternet adresi üzerinden öğrenciler kolaylıkla DGS sınavına başvuru yapabilirler.

Tüm sınavlarda olduğu gibi öğrenci başvuruları için sınav harcının yatırılması gerekiyor. İlgili devlet bankaları yada ÖSYM’nin AİS internet sitesi üzerinden ödemeler gerçekleştirilebiliyor.

ÖSYM’nin belirttiği bankalar dışında herhangi bir kuruma ödeme yapılmaması gerekmektedir. Sınav başvuru tarihlerini öğrencilerin dikkatle takip etmesi gerekiyor.

Özellikle son güne bırakılmış başvurularda oluşabilecek bir problem öğrencilerin DGS sınavına girememesi ile sonuçlanabilir bu yüzden uzmanlar sınav başvurularının son ana bırakılmaması gerektiğini önemle vurguluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.