2022 En Düşük Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

2022 En Düşük Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

2022 yılının gelmesiyle beraber memurları zam oranları fazlasıyla ilgilendiriyor.

2022 yılına girmemize ramak kala memurların maaş zammına dair merakları daha fazla arttı. Ocak ve temmuz aylarında zam alan memurların, bu yılın gelişiyle en düşük maaşlarının ne kadar olacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Memur maaşları gündemde önemli bir yer tutan konuların arasında yer alıyor. Bu konuda açıklama yapan uzmanlar, enflasyondaki artış ve büyüme oranına bağlı olarak da zam farkının yüksek seviyelerde bulunacağını ifade ediyor. Aynı zamanda da emekli olmak isteyenlerin yeni yılda, 16 Ocak tarihinden sonra bu işlemlerini gerçekleştirmek için talepte bulunmaları en uygun seçim olarak ifade ediliyor. Gelen son değerlendirmelere bağlı olarak memurların ve memur emeklilerinin yıl sonu için %7.47 enflasyon farkının oluştuğu ifade ediliyor. Yeni yılın gelişiyle beraber maaşlarda %8 oranında bir farkın oluşabileceği de belirtiliyor.

memur-zammi.jpg

Memur-SEN’den Açıklama Yapıldı

Memur-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın da konuyla ilgili açıklamalara yer verdir. İlk olarak asgari ücretin belirlenmesini beklediklerini belirten Yalçın, sonrasında da Ocak 15 tarihinde maaşlara yansıyacak olan yeni zam düzenlemesine dair sürece gireceklerini belirtti.

Toplu Sözleşme Zamları Nedir?

Hükümet geçen ağustos ayında toplu sözleşmeye dair zamları açıklamıştı. 2022 yılına dair iki farklı zaman diliminde bu şekilde bir artış yaşanacağını ifade etmişti. 2022 yılı içerisinde %5+7 olmak üzere bir rakam belirlenmişti. 2023 yılına dair de zam konusundaki rakamlar ortaya çıkmış ve %8+6 oranında bir artış konusunda hemfikir olunmuştu. Böylelikle her iki yılın toplamında toplu sözleşme zamlarının %28.62 olacağı görülmüştü. Kümülatif olarak açıklanan bu rakamlar netlik kazandı.

Ocak 2022 ile beraber açıklanacak olan geriye dönük enflasyon oranı da maaşları etkileyen bir halde bulunacak. Geriye dönük 6 aylık enflasyonun %3’ü geçmesi durumunda yeni toplu sözleşme zammına güncelleme gelerek, %5 oranında bir fark eklenecekti. Bu konunun TÜİK’in yeni yılla beraber açıklayacağı geriye dönük enflasyon oranının ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Memurların gözünün sürekli olarak geriye dönük enflasyon rakamlarında olduğu da ifade edilen bir durum oluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10 Yorum