banner476

ABD'den 15 dakika sonuç veren koronavirüs kan testine onay

Kanda koronavirüse karşı üretilen antikorların düzeyinin belirlemesini sağlayan kan testi, geniz ve burun örneklerinde RNA izlerini tespit eden PCR testlerine göre yaygın kullanıma daha elverişli... ABD Gıda ve İlaç İdaresinin (FDA), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tespit edilebilmesi için kanda antikor düzeyini ölçen bir kan testinin "acil durum kullanımına" onay verdiği bildirildi.

Genel 03.04.2020, 15:01 03.04.2020, 15:08
ABD'den 15 dakika sonuç veren koronavirüs kan testine onay

Livescience.com internet sitesi kaynaklı haberine göre, FDA, merkezi Kuzey Karolina eyaletinde bulunan "Cellex" firmasının ürettiği kan testi için verdiği onay belgesini, 1 Nisan'da firmaya yolladı. Sitede yayımlanan belgede, kanda Kovid-19'a karşı üretilen İmmünglobulin M (IgM) ve İmmünglobulin C (IgC) antikorların seviyesini belirlemeyi sağlayan kan testinin Kovid-19 taşıdığından şüphelenilen kişilerde kullanılabileceği belirtiliyor. Belgede, testin yalnızca yetkili laboratuvarlarda uygulanabileceği uyarısı yapılıyor.

KORONAVİRÜSÜ ATLATIP YENİDEN VİRÜSÜ KAPAN HASTALARIN TEŞHİSİNDE ETKİLİ

ABD'de ve dünyada Kovid-19 vakalarını tespit etmek için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testi kullanılıyor.

Test, geniz ve burun sürüntü örneklerinde virüsün enzim faaliyetini gösteren Ribo Nükleik Asit (RNA) izlerini saptayarak teşhis yapıyor. Ancak PCR testi, hastalığı bir kez atlattıktan sonra yeniden virüs kapan kişilerde, bunların vücutlarında hastalık sonrasında da hala belirgin seviyede Kovid-19 RNA'sı bulunduğundan sonuç vermiyor.

Kandaki antikorların seviyesi yalnızca vücutta virüs olduğunda arttığından bu tip hastalarda teşhis için kan testlerinin kullanılması gerekiyor.

KORONAVİRÜS TESTİ 15 DAKİKAYA KADAR SONUÇ VEREBİLİYOR

Uzmanlar, 15 dakikaya kadar sonuç verebilen kan testlerinin, yaygın kullanım açısından 6 ila 7 saatte sonuç veren PCR testlerine göre, daha verimli olacağına dikkat çekiyor.

KAYNAK: AA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@