banner476

Altın ve Dolar Rekor Kırıyor

Altın, Dolar ve Ons, üst üste rekorlar kırıyor.

Genel 06.05.2020, 20:09
Altın ve Dolar Rekor Kırıyor

Koronavirüs salgını sebebiyle altın, ons ve dolarda dünya genelinde genel bir artış olmuş, bu artışlardan en çok etkilenen ülkelerden birisi de Türkiye olmuştur.

 Covid-19 pandemisinin ülkemize yayıldığı mart ayının ortalarında dolar 6,50 TL, gram altın yaklaşık 300-310 TL ve altının ons değeri yaklaşık olarak 1550 dolar seviyesindeydi.

 Aradan geçen yaklaşık 1,5 aylık zaman zarfında altın da dolar da ons da durmadan arttı. Bu artışın hızla devam etmesi ihtimali de ekonomistleri ve vatandaşları korkuttu.

 6 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Amerikan doları günü 7.17 TL’den kapattı. Gram altın ise 391 TL’den işlem gördü. Altının ons fiyatı ise 1692 dolar seviyelerinde. Çeyrek altın ise 635 TL’yi aşmış durumda.

 Merkez Bankasının faizleri yükseltmesiyle birlikte dolarda gevşeme olacağı tahmin edilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek faiz konusunda hassas olduğu ve faizlerin düşük olması gerektiğini düşündüğünü ve hatta önceki merkez bankası başkanının faizlerin yüksek oluşundan dolayı görevden alındığı düşünülüyor.

 Merkez Bankası ve hükümetin yükselen kurlara karşı nasıl müdahale edeceği bilinmezken vatandaşlar dolar ve altın fiyatlarının düşmesini bekliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@