Bakan Mahmut Özer : Öğrencilerin okulların açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bakan Mahmut Özer : Öğrencilerin okulların açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer : Öğrencilerin okulların açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ataşehir'de Ahmet Nezahat Keleşoğlu (ANK) Vakfı tarafından yaptırılan Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesinin Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Bakan Özer, 6 Eylül'den itibaren 81 ilde yüz yüze eğitime geçildiğini ve tüm kademelerde haftada 5 gün eğitime devam edildiğini kaydederek şöyle devam etti.

"Bugün itibarıyla 1 doz aşısını olmuş olan öğretmenimiz yüzde 93, 2. doz aşısını olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 87, aşı olmamış ama bağışıklık kazanmış ve antikor oluşturmuş olan öğretmen oranımız ise yüzde 5'tir. Eğitim sistemimizdeki 1,2 milyon öğretmenimizin yüzde 92'si ya en az 2 doz aşı olmuştur veyahut da antikor oluşturmuştur. Şu anda okulları yüz yüze açık tutmadaki en büyük avantajımız, toplumun çok üzerinde aşılanma oranına sahip olan öğretmenlerimizin bu durumudur."

Öğrencilerin okulların açılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Özer, tüm önlemler alınarak yüz yüze eğitime devam etme kararlılığı içerisinde olduklarını bildirdi.

Özer; okul öncesinden ilkokula, ortaöğretimden yükseköğretime kadar eğitimin tüm kademelerinde çok ciddi yatırımlar yapıldığını, 2022 yılı bütçesinde en büyük payın yine Millî Eğitim Bakanlığına verildiğini ifade ederek "Bu yatırımlarla tüm eğitim seviyelerindeki okullarımızda okullaşma oranları, OECD ülkelerinin ortalamalarına yaklaşmaya başladı. 2000'li yıllarda ortaöğretimde okullaşma oranı, yüzde 44'ken şu an itibarıyla ortaöğretimdeki okullaşma oranımız yüzde 88'lere ulaştı. Aynı zamanda bu dönem içerisinde derslik başına düşen öğrenci sayısı veya öğretmen başına düşen öğrenci sayısını OECD ortalamasına yaklaştırmak için ciddi öğretmen alımı yapıldı. 2000'li yıllarda 500 bin öğretmen varken eğitim sistemi içerisinde bugün itibarıyla 1,2 milyon öğretmen var. Şu anki eğitim sistemimizin içerisindeki öğretmenlerimizin yüzde 73'ü yaklaşık son 20 yıl içerisinde eğitim sistemine dâhil oldular."

-

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum