Bakan Selçuk açıkladı! O ücret 1544 liraya yükseldi

Bakan Selçuk açıkladı! O ücret 1544 liraya yükseldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk yaptığı açıklamada o ücretin 1544 liraya yükseldiğini duyurdu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, evde bakım ücretini 1544 liraya yükselttiklerini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, düzenli olarak yapılan ve Temmuz ayı memur maaşı katsayısındaki düzenlemeyle artan sosyal hizmet modellerindeki ödemelere ilişkin açıklama yaptı. 

2020 Temmuz ayı ödeme döneminde 768 bin yaşlı, 637 bin engelli olmak üzere toplamda 1 milyon 405 vatandaşa aylıkların ödendiğini belirten Bakan Selçuk, 2020 yılında yapılan ödemelerin ise toplamda 12 milyar TL’ye ulaşacağını anlattı.

Yaşlı ve engelli aylığı tutarlarının, memur maaşlarına yapılan zamla birlikte artırıldığını belirten Bakan Selçuk, yaşlı aylıklarının 711,50 TL’ye, yüzde 40-69 arası engelli aylıklarının 567,97 TL’ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların aylıklarının da 851,95 TL’ye yükseldiği bilgisini paylaştı.

Selçuk ayrıca, 2002 yılında 24 TL olarak ödenen engelli aylıklarını 35 kat artırarak 851 TL’ye çıkardıklarını açıkladı.

535 bin engelli vatandaşa evde bakım yardımı

18 yaş altı bakıma muhtaç engelli yakını olan vatandaşlara ödenen aylıkların da 567,97 TL’ye yükseldiğini söyleyen Bakan Selçuk, ağır silikozis hastalığı bulunanların aylıklarının da 1562,86 liraya çıktığını açıkladı.

Bakan Selçuk, 535 bin 805 engelli vatandaşa evde bakım yardımı yapıldığının altını çizerek, “2020 yılı Temmuz-Aralık dönemi için evde bakım yardımını aylık 1544,61 TL’ye çıkardık” dedi. 

Çocuklar için 'Sosyal Ekonomik Destek'

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, ekonomik nedenlerle kurum bakımına bırakılmaması için önce aileleri ve yakınlarının yanında kalmasını destekliyoruz” diyen Bakan Selçuk, “Bu kapsamda aylık 144 bin çocuğumuz için 155 milyon TL Sosyal Ekonomik Destek (SED) sağlıyoruz” sözlerini kullandı. 

Ailesi yanında bakımı sağlanan çocukların akranları ile aynı şartlara sahip olması için verilen SED hizmetinde çocuk başına yapılan yardım miktarının 1023 TL’den 1082 TL’ye yükseldiğini anımsatan Bakan Selçuk, koruyucu ailelere de çocuk başına yapılan ödemede miktarın 1485 TL’den 1687 TL’ye çıkarıldığının bilgisini paylaştı. 

“Sosyal hayata daha güçlü entegre olmalarını amaçlıyoruz”

İhtiyaçları doğrultusunda uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük gelirli birey ve ailelerin desteklendiğini vurgulayan Bakan Selçuk, dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile desteklendiğini söyledi.

Ekonomik olarak desteklenen bireyi ve aileleri üretime ile istihdama yönelik projelerle de buluşturduklarını ifade eden Bakan Selçuk, “Düşük gelirli vatandaşlarımızın bu projelerle ekonomik ve sosyal hayata daha güçlü şekilde entegre olmasını amaçlıyoruz” dedi. 

Bakan Selçuk, ayrıca yaşlı ve engellik aylıklarının ödemelerin her ayın 5 ila 9’u arasında PTT aracılığıyla yapıldığını, talep edilmesi halinde aylıkların hanelere teslim edildiğini hatırlattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.