banner476

Bir Canımız Daha Ayrıldı Öğretmen Olamadan

Ülkemizin can alıcı sorunlarından birisi de ‘atanmayan öğretmenler’ konusudur.

Genel 18.04.2018, 16:40
Bir  Canımız  Daha  Ayrıldı  Öğretmen Olamadan

Bu sorun, ne yazık ki  canlar almaya devam ediyor.

Bir  canımız  daha öğretmen olarak kendisini göremeden hayata gözlerini yumdu.

Bu sefer aramızdan ayrılan  canımız,  ‘atanmama’   bunalımından çıkamayıp  bu duruma  daha fazla dayanamayarak intihar eden kızımız  Merve ÇAVDAR olmuştur.

Canlarımız ya canına kıyıyor ya da iş kazalarında hayatlarını kaybediyor.

Merve kızımızdan önce de  pırlanta gibi bir evladımızı  bir iş kazasında  kurban vermiştik.  Hatırlayacaksınızdır  o  evladımızın ismini. Adı:  Hasan SONGUR  idi. O da atanmayan bir öğretmendi.

Bu evlatlarımızdan önce de içimizi yakan ölümler olmuştu.

Kimisi bunalımdan çıkamayarak intiharı son çare görüp  hayattan  kopmuştu  kimisi  de baba eline bakmamak ve ekmeğini taştan çıkarmak için girdiği işte bir kaza  sonucunda  hayata  gözlerini yummuştu.

Ne yazık ki bu ölümler durdurulamıyor.

Göz göre göre gözümüzün önünde olup bitiyor her şey.

Ve  her giden canların ardından içimize kor ateş düşüyor,  en çok da ailelerin içine düşüyor o kor ateş.

Derler ya:

‘’ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKAR.’’

Öyle oluyor, öyle oluyor.

Ama görüyoruz ki Merve kızımızın ardından bazı densizler, kendini bilmezler, ipe sapa gelmez yorumlarla adeta yangına körükle gidiyor.

İçimiz o yorumlardan sonra  daha da  çok yanıyor.

Ve insan ister istemez soruyor.

‘’BU İNSANLARDA VİCDAN HİÇ Mİ YOK? BİR DE KENDİLERİNİ DİN KILIFI İLE TANITIYORLAR. BU KILIFA GİREREK İSLAM’IN ÖZÜNÜ ÇALIYORLAR.’’

Profil bilgilerinden  ‘Resulullah Sevdalısı’’ olduğu  ve  siyasetle ilgilendiği anlaşılan  bu kişi,  Merve kızımızın intiharı ile ilgili bakınız ne diyor kişisel Tivitır hesabı üzerinden:

‘’Atanamayan  500 bin öğretmen var. Kimse intihar etmiyor dini imanı Allah korkusu olanlar. Demekki ateist deist miş bu bayan gittiği yerde cehennemdir tabi Allah bilir ama görünen köyde klavuz istemz yani...’’

İslam’ı  kendilerine uydurup ortaya uyduruk  bir inanç sistemi  çıkaran  bu kimseler,  insanlar hakkında olur olmadık yerlerde ve zamanlarda devamlı hüküm vermekteler.

Bunları çoğaltanlar ise Allah’tan başka hüküm veren olmayacağı  gerçeğini yok sayıp ya da görmeyip  habire her konuda hüküm verenler,  yani ahkam kesenlerdir. Biliyoruz ki bu kimseler gerçeği onaylamak yerine gerçek-miş ile oyalananlardır. Yani birbirlerini taklit edenler. Gerçekleri onaylamak bir yana  gerçeklerle mücadele ederler, gerçekleri görmek istemezler, öyle ki dünya hayatına bile yalan kulpunu takmışlardır.

İnandığı dini, o dinin müjdecisi ve uyarıcısı olan  Muhammed  peygamberi anlamamış olan ama kendisini ‘Resulullah Sevdalısı’’ diye tanıtmaktan da geri kalmayan,   konjonktürel  bir eğilime ayak uydurarak  meftunlaşan,   Merve kızımız için ‘gittiği yer cehennemdir tabi’  diyerek  kesin konuşup bilahare  ‘Allah bilir’ diyerek  de yaptığının açıkça Allah’ın işine karışmak olduğunu  ve  haddini aştığını gösteren, çelişkiler yumağı içinde başına türlü çoraplar ördüğü anlaşılan  bu  kişiye  Kur’an-dan şu ayetlerle cevap vermek isterim:

'O'ndan başka taptıklarınız, sizin ve atalarınızın uydurduğu isimlerden ibarettir. ALLAH onlara her hangi bir güç vermemiştir. Hüküm, ancak ALLAH'ındır. Yalnızca kendisine kulluk etmenizi emretmiştir. Dosdoğru din işte budur. Ne var ki halkın çoğu bunu bilmiyor.' (Yusuf  Suresi, 40. Ayet)

Demek ki  çoğunluk olma dosdoğru  yolda olunduğunun bir göstergesi ve  ölçüsü olamaz.  Ve hüküm Allah’ın. Dinin tek sahibi de o.

‘’ Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.’’ (Hucurat Suresi, 12.Ayet)

Demek ki zandan kaçınmak lazım. Bilip bilmeden tutkunlaşan (meftun olan) bir kalp ile atıp tutmamak lazım. Yoksa o kalp,  yukarıda  da  görüldüğü üzere  vicdani olmayan sözlere geçit veriyor.

‘’ Ey inananlar, ALLAH'ı sayıp dinleyin. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın. ALLAH'ı sayıp dinleyin. ALLAH yaptıklarınızdan haberdardır.’’ (Haşr Suresi, 18.Ayet)

Demek ki herkes kendisinin yarın  için  ne hazırladığına bakmalı.

Merve kızımızın ruhu şad olsun...

Allah,  ailesine sabır versin...

Allah,  onların evlat acısını dindirsin...

VE  ALLAH,  BAZI İNSANLARA VİCDAN VE  MERHAMET VERSİN... ACIMA DUYGUSU VERSİN... 

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@