banner476

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sırtından vurmak kalleşlerin, alçakların adetidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırtından vurmak kalleşlerin alçakların adetidir dedi.

Genel 20.12.2016, 15:49
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sırtından vurmak kalleşlerin, alçakların adetidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından notlar;

* Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, değerli kardeşim Sayın Gül ve bugüne kadar ülkemize hizmette kusur etmeyen Başbakan ve Bakanlarımızı sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

* Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bu konuda sizin dediğiniz doğrudur. Millet ne istiyorsa odur. Kardeşlerim açılışını yaptığımız ve Avrasya Tüneli olarak belirlediğimiz İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesinin Avrupa ve Asya kıtalarının hayırlı olmasını diliyorum.

* Kardeşlerim hamdolsun 2 kıtayı birbirine bağlayan böyle nadide ülke ve şehrin mensuplarıyız. Bu şehir uğruna birçok şeyler feda edilebilecek bir şehirdir. Biz bu şehre aşığız. Kardeşlerim bu projenin hayata geçmesini sağlayan kurumlarımızı, Bakanlarımızı, şirketleri, mimar, mühendis işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum.

* Temelini Asya yakasında atmıştık. Açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz. Dün Ankara'da alçakça bir saldırıda hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi'nin ölümünden duyduğum üzüntüyü tekrarlamak istiyorum. Takdir ettiğim bir arkadaştı. Bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı'nı yanıma getirmişti. Birlikte değerlendirmeler yapmıştık. Sıcak bir insandı. Dün akşam uğradığı suikat girişimi ve neticesi üzüntü vericiydi. Şahsım milletim adına şiddetle lanetliyorum.

* Devlet Başkanı Sayın Putin'in şahsında tüm dost Rus halkına ve Karlov'un ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Hemen ardından Putin'i arayarak derin elemi kendisine bizzat ilettim. Kendisi ile bu kalleş saldırının açık bir provokasyon olduğuna eminiz. Güvenlik güçlerimiz olayı araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracak.

* Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak çalışmalara başladık. Suriye başta olmak üzere Rusya işbirliği alanlarımızın etkilenmeyeceği konusunda eminiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Topraklarımızın içinde böyle bir hadisenin meydana gelmiş olması, bizi üzmüştür. Bir kez daha dost Rus halkına başsağlığı diliyorum.

* Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik vermeyeceğiz. Bu eserin açılışı ertelemeyeceğiz, dedik. Teröre karşı en etkili tutum olduğuna inanıyoruz. Avrasya Tüneli 4 yılda inşa edilmiştir. Henüz proje ve inşaat safhasında bir çok ödül alan eserin daha çok ilgi göreceğine inanıyorum.

* 1,2 milyar dolar, TL olarak 4,5 trilyon TL'ye ulaştı. Günde 100 bin araç burayı kullanacaktır. Artık fırtına çıktı, sis çöktü, köprüde trafik durdu haberlerini geride bırakıyoruz. Bir taraftan Marmaray, bir taraftan Avrasya Tüneli. Dışardaki iklim şartlarından etkilenmeden yolculuk yapılır hale geldi. Devletin kasasından tek kuruş çıkmadı.

* Tünelin inşa ve işletmesini üstlenen firmalar özkaynak ve kredi olarak finansmanını kendileri sağlamıştır. Yaklaşık 25 yıl boyunca Hazine'ye yılda 180 milyar lira kaynak getirecek. İlk etapta yıl sonuna kadar pardon oıcak sonuna kadar sabah 7 ile akşam 9 arasında hizmet verecek olan tünel, operasyon sonrası 30 Ocak itibariyle 7 gün 24 saat işletmeye geçecek.

* Marmaray, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprüsü gibi bir yeni proje ekledik. İnşallah Karadeniz'i de Kanal İstanbul'la Marmara'ya bağlayacağız. Türkiye, Türk insanı buna layık. Ayrıca Çanakkale Köprüsü. Evet 18 Mart'ta temelini atıyoruz.

Sırtından vurmak kalleşlerin alçakların adetidir

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@