E-Okul Karne Girişi ve Not Öğrenme Ekranı(İlkokul-Ortaokul-Lise)

E-Okul Karne Girişi ve Not Öğrenme Ekranı(İlkokul-Ortaokul-Lise)

2021 1. dönem e-okul karne notları nasıl verilecek, notlar ne zaman ve nasıl görüntülenebilecek? Sınıfta kalma olacak mı? Canlı derse katılmayan öğrencilere kaç puan verilecek?

 Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan kentinde 2019 yılının sonlarında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs sebebiyle ülkemizde de 2020-2021 eğitim öğretim yılının çok büyük bir kısmı uzaktan eğitim süreciyle 22 Ocak 2021 tarihinde tamamlanmış olacak.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararına göre karne iş ve işlemleri yapılarak öğrencilere not verilecek fakat basılı karne dağıtılmayacak. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde not ve karne işlemleri şu şekilde olacak:

 Ana okulu ve ana sınıflarında mevcut mevzuatta değişiklik yapılmamış olup, pandemi döneminde hangi iş ve işlemler yapılıyorsa aynen devam edilecektir. Ayrıca öğretmenler, canlı ders uygulamasındaki  öğrenci etkileşimiyle ilgili gözlemlerini gelişim raporlarlarına yansıtabileceklerdir. Her ne sebeple olursa olsun kesinlikle yüz yüze belge töreni yapılmayacaktır.

 Bakanlığın kararına göre ilkokul 1. , 2. ve 3. sınıflar için yönetmelik gereği işlemler devam edecek, ders notları derse katılım durumları da gözetilerek verilecektir. Burada hem yüz yüze eğitime hem de canlı derslere katılmayan veya katılamayan öğrencilerin durumu isteğe bağlılık arz ettiğinden ilgili öğrencilerin not kısmı boş bırakılamayacak, doldurulacaktır. İlkokul 4. sınıflarda ise ders etkinliklerine katılım puanlarının ortalaması ilgili dersin dönem sonu notunu oluşturacaktır. Daha önce yapılmış sınavlar ortalamaya dahil edilmeyecek olup, bu sınavların ortalamaya dahil edilmesini veli isterse 21.01.2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne dilekçe verecektir.

 Ortaokul ve İmam Hatip ortaokullarında da varsa daha önce yapılmış sınavlar veli isteğine bağlı olarak ancak dönem sonu puanına etki edebilecek, veli isteği yoksa bu yazılı sınavlar e-okul sistemine girilmeyecektir. Ortaokulların tamamında da 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem notları derse katılım puanına göre aritmetik olarak oluşturulacaktır. Ayrıca herhangi bir derste proje varsa, bu proje notu da sisteme girilecek ve dönem sonu puanı hesabına katılacaktır.

 Liselerde ise yapılan sınavlar geçerliliğini koruyacak, bu kademede nihai bir 1. dönem notu olmayacak ve 2. dönem yapılacak sınavlarla liselerin 1. dönem karne notları rötarlı da olsa ortaya çıkmış olacak. Liselerde alınan puanlar üniversite sınavlarına ciddi etki ettiğinden dolayı herhangi bir adaletsizliğin olmaması için bakanlık tarafından bu önlemler alınmıştır.

 Bakan Ziya Selçuk imzalı resmi yazıda, olağanüstü süreçten geçildiği ve öğrencilere not verilirken bu durumun gözetilmesi gerektiği belirtilmiş, öğrencilere verilen notlarla ilgili ölçekler başta olmak üzere öğretmenlerden herhangi bir evrak istenmeyeceği açıklanmıştır.

 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönem notları e-okul veli bilgilendirme ekranında erişime açılacak olup, basılı karne dağıtılmayacağından ilkokul ve ortaokul öğrencileri ve velileri dijital ortamda karneleri görüntüleyebileceklerdir.

 Bu yazımızda ilkokul, ortaokul, lise 2021 1. yarıyıl karne notları, derse katılım puanları, yazılı sınavları, projeler, e-okul karne ekranı görüntüleme ve yapılacak iş ve işlemlerle ilgili ve dahi bakanlığın aldığı kararları siz değerli okuyucularımızla paylaştık.

 E-okul karne görüntüleme, not girişleri, sınavlar, öğretmen karne görüşü ve benzeri konularda herhangi bir açıklama veya değişiklik olduğunda sitemizde bulabileceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum