banner476

Eşe-çocuğa da ikramiye var

Emekliler yılda 2 kez biner lira ikramiye alırken; ödemeden vefat edenlerin aileleri de yararlanacak. Hak sahibi eş ve çocuklar hisseleri oranında ikramiyeyi paylaşacak .

Genel 21.05.2018, 11:13
Eşe-çocuğa da ikramiye var

Yaklaşık 12.3 milyon kişiye bayram ikramiyesi piyangosu vurdu. Yılda 2 kez biner lira bayram ikramiyesini emekliler ve maluller tam olarak alacak. Eğer emekli vefat etmişse, ikramiyeden hak sahibi eş ve çocukları da yararlanacak. Bu kişiler ikramiyelerden hisseleri oranında yararlanacak. Ödeme hisse oranları doğrultusunda paylaştırılacak. Vefat eden emeklinin aylığını sadece eşi alıyorsa ve hisse oranı yüzde 75 ise eşe yapılacak bayram ikramiyesi ödemesi 750 lira olacak. Bu eş yılda 2 kez 750 lira bayram ikramiyesi alacak. Eğer eşin yüzde 50, 2 çocuğunun yüzde 25'er hissesi varsa, eşin ikramiyesi 500 lira, çocuklarınki ise 250'şer lira olacak. Bu durumda yılda 2 kez eşe 500 lira, çocuklara da 250'şer lira ödenecek. Eşin yıllık ikramiyesi bin, çocuklarınki de 500'er lira olacak.

ÇİFT MAAŞTA NE OLACAK?
Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara ise en fazla ödeneğe imkan veren tek dosya üzerinden ödeme yapılacak. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi, 2 dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Örneğin; dul eş hem babasından hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 50, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise ikramiyesi 500 lira olacak.

EMEKLİLİK KREDİSİ HÜKÜMETİN 
prim borçlarını yapılandırma, binlerce Bağ-Kur'luya sigortalarını canlandırma hamlesine bankalar da omuz verdi. Yaş ve sigortalılık süresini tamamlayanlar eksik primini ödeyip hemen emekli olabilecekse düşük faizli kredi kullanabilecek. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, uygun maliyetle kredi kullandırdıklarını belirterek, "Herhangi bir tahsis ücreti alınmıyor. Faiz oranı sektörün altında. Bu kredilerin 4 yıl olan yasal vade sınırının uzatılması için çalışıyoruz" dedi.

Yeni yasa ile emekliler dahil yaklaşık 12.3 milyon kişi bayram ikramiyesine kavuştu.

Yılda 2 ikramiyeden vefat eden emeklilerin hak sahibi yakınları da yararlanabilecek.

Dul ve yetimler ikramiyeden hisseleri oranında faydalanacak. Hem eş hem çocuk ikramiye alabilecek.

İlk ikramiye Ramazan Bayramı öncesinde, Haziran başında ödenecek.

HAZAL ATEŞ.

SABAH

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@