banner476

EYT'NİN İSMİ DEĞİŞTİ!

Kamuoyunda EYT olarak bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanların ismi değişti. Çalışma Bakanı Selçuk, EYT'lileri Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar olarak nitelendirdi.

Genel 25.12.2019, 21:23
EYT'NİN İSMİ DEĞİŞTİ!

TBMM Genel Kurulu tutanaklarındaki EYT Tartışması şöyle:

"....Burada konuyla ilgili olması hasebiyle aktif-pasif oranını etkilediği ve sosyal güvenlik sisteminin mali yapısıyla doğrudan ilgili olduğu için sosyal güvenlik sistemimizle ilgili kamuoyunda çokça tartışılan bir hususa da huzurunuzda açıklık getirmek isterim: "Emekliliğe hak kazanamayanlar" ya da "emekliliğe yaşı tutmayanlar" dediğimiz kesimin talepleri.

Öncelikle belirtmeliyim ki bütün dünyada emeklilik için 3 şart aranır. Bunlardan birincisi, belirli bir yaşa gelmek, belirli bir süre prim-gün ödeme sayısına ulaşmak ve belirli bir hizmet süresi. Yasalarla belirlenen bu 3 şarttan herhangi birisinin olmaması durumunda emeklilik müktesep hak kılmaz yani kişi emekli olamaz. Türkiye'de, bütün dünyada olduğu gibi, emeklilik için belirli bir yaş şartı vardı ve maalesef, 1992'de bu şart kaldırıldı. 1999'a gelindiğinde, o dönem SSK Genel Müdürü olan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendi ifadesiyle…

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde)- Yanlış bilgi, o zaman Genel Müdür değildi, emekliydi. Yanlış, Bakan, yanlış.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) - …sistem iflas etme noktasına geldi ve bu tarihte emeklilik için yine bir yaş şartı getirildi ama bu sefer kademeli bir geçiş öngörüldü.

TURAN AYDOĞAN (İstanbul) - Yediniz, yediniz, bitiremediniz ya!

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) - AK PARTİ 2008'de, 1999 yılında o dönemin hükûmeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı Kanun'la getirilen kademeli yaşı aynen muhafaza etti. (CHP sıralarından gürültüler)

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) -Kendi yaptıklarınızı anlatın, 2008'de çıkardığınız ABO'yu anlatın. Kendi hatalarınızı geçmişe mal edemezsiniz.

CAVİT ARI (Antalya) -Hükûmet… Hükûmet… Genel Müdürle ilgisi yok.

BAŞKAN -Değerli milletvekilleri, lütfen, Sayın Bakanı dinleyelim.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Siz ne yaptınız, ona bakın. EYT'liyi açlığa mahkûm ediyorsunuz.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) - Nitekim, şu ana kadar uygulamada bizim fiilî emeklilik yaşımız 52.

CAVİT ARI (Antalya) -O zaman, gelsin, Genel Müdür açıklasın programı.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) -Mezarda emeklilik! 65'e çıkardınız, 65'e, yıl 2008'de 65'e çıkardınız.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) - Yani 2019 yılında emekli aylığını bağladığımız emeklilerin ortalama yaşı 52. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

CAVİT ARI (Antalya) -SGK Genel Müdürü konuşsun o zaman burada.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - İnsanları aç bıraktınız, alkışlıyorlar.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) - 65 yaş ancak 2048'de devreye girecek. Şu an Türkiye, bütün OECD üyesi ülkeler içinde en erken yaşta emekli eden ülkedir.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Eski Türkiye'de onlara bakacak para vardı, bu Türkiye'de yok.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) -Dünyanın hiçbir ülkesinde ortalama 52 yaşında kimseyi emekli etmiyorlar. Fransa'yı görüyorsunuz, bunu Anayasa Mahkemesi tevsik etti "Hak kaybı yok." dedi.

 SGKREHBERİ 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@