banner476

Faizler düştü, Ev almanın tam zamanı.

Hükümetten, konut almak isteyenlere birbiri ardına müjdeli haberler geldi. Yeni konutlara uygulanan KDV oranını yüzde 18'den yüzde 8'e indiren hükümet, tapu harçlarını ise yüzde 4'ten yüzde 3'e çekti.

Genel 09.05.2018, 11:29
Faizler düştü, Ev almanın tam zamanı.

Başbakan Binali Yıldırım, bu düzenlemenin hemen ardından Ziraat Bankası'nın öncülüğünde yeni bir kredi faizi kampanyasına başlayacaklarını açıkladı. Buna göre, şu anda yüzde 1.23'ler seviyesinde olan konut kredisi faiz oranları 120 ay vadede yüzde 0.99'a düşürülecek. Müjdeyi Bankalar Birliği'nin 61. Genel Kurulu'nda veren Yıldırım, özel bankalardan da faiz indirimi sözü aldı.

OTURUMCU İÇİN FIRSAT
Hükümetin konuta verdiği bu üçlü desteğin, son 2 yıldır artan maliyetlerin gayrimenkul fiyatlarına henüz yansımadığı bir döneme denk gelmesi, özellikle oturmak için ev almayı planlayan sabit gelirli vatandaşlar için kaçırılmayacak bir fırsat yarattı. Buna göre, 300 bin liralık bir konutu 120 ay vadeli konut kredisiyle alacak vatandaşlar; faiz, KDV ve tapu harcı indirimiyle 94 bin lira daha az ödeyecek. Konut sektörünün temsilcileri, özellikle yüksek konut kredi faizleri nedeniyle alım kararını erteleyen alıcıların, bu üçlü destekle harekete geçeceğini düşünüyor. Konut sektörü yaz aylarına bu ivmeyle girecek. Durgunluğun da böylece aşılması ortak beklentiler arasında yer alıyor..

FAİZ % 1'İN ALTINA DÜŞTÜ
Konut kredi faizleri konusunda başlayacak olan büyük kampanya, faiz oranını psikolojik sınır olarak kabul edilen yüzde 1'in altına indirecek. Ziraat Bankası'nın öncülüğünde başlatılacak olan ve Halk Bankası, VakıfBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım'ın da dahil edilmesi planlanan kampanyaya göre, konut kredi faizi 120 aylık vadede aylık yüzde 0.99 olarak uygulanacak. Buna göre 300 bin liralık bir kredide, toplam geri ödeme tutarı 575 bin liradan 514 bin liraya, aylık taksitler ise 4 bin 796 liradan 4 bin 283 bin liraya düşecek. Böylece, 300 bin liralık bir evde konut alıcısının sadece faizden 61 bin liralık bir kazancı olacak..

İNDER BAŞKANI NAZMİ DURBAKAYIM: YÜKSEK ORAN ALIM KARARINI ERTELETİYOR
"Konut kredilerindeki aylık 1.23 seviyelerindeki yüksek faiz oranı, alım kararlarının ertelenmesine neden oluyor. Ayrıca konut üretimindeki maliyetleri de artırıyor, konut üreticilerinin yatırım maliyetlerini olumsuz etkiliyor. Kamu bankalarının faiz indirimi ve konut alımı için kampanya başlatmaları çok çok önemli bir hamle. Ancak Merkez Bankası ve özel bankaların bu kampanyaya dahil olması gerekir.".

KONUTDER BAŞKANI ALTAN ELMAS: ÖZEL BANKALAR DA DAHİL OLSUN
"Konut kredi faiz oranları, ev satışlarında çok önemli bir etken. Kamu bankalarının faiz oranını indirmesi bizim için çok büyük bir destek. Ancak tüm yükü kamu bankaları çekmemeli. Özel bankalar da kampanyaya destek vermeli. Faiz, 6 ay yüzde 1'in altında olmalı.".

GYODER BAŞKANI FEYZULLAH YETGİN: SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLE
"Konut kredi faizlerinin yüzde 1'in altına indirilmesi konusunda, kamu bankalarının elini taşın altına koyması önemli bir hamle. Hükümetin açıkladığı indirimler, gayrimenkul sektörünü şaha kaldıracak. Ancak bu kampanyaya özel bankalar da destek vermeli.".

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@