FED Toplantısı Ne Zaman? Faiz Artırımı Kararı Çıkacak Mı?

FED Toplantısı Ne Zaman? Faiz Artırımı Kararı Çıkacak Mı?

ABD faiz kararını merak edenler gözlerini aralık ayında yapılacak olan FED toplantısına çevirmiş durumda.

ABD Merkez Bankası (FED) yıllık faiz kararını yaptığı toplantılar ve değerlendirmeler sonucu açıklayacak. Piyasalar açısından oldukça kritik olan bu faiz kararı için geri sayım başladı. Peki aralık ayı FED toplantısı ne zaman yapılacak ve faiz indirimi gelecek mi?

İşte tüm cevaplar…

Yılın son FED toplantısı Aralık ayının 14-15’ i tarihlerinde yapılacak. Piyasalar için kritik bir önem taşıyan bu toplantıda alınacak kararlar için beklentiler başladı. Son toplantıda FED faiz konusunda indirime gitmemiş ve 0-0.25 aralığında sabit bırakmıştı. Beklentiler dahilinde olan bu kararın ardından aylık 120 milyon dolarlık alın programında 15 dolarlık bir azalış kararı açıklanmıştı.

odatv-image-66-8145ca4e656240.jpg

FED’ in 14-15 Aralık tarihinde yapacağı toplantıda alınacak kararlar ise merak konusu. Oldukça kritik olan bu kararlar konusunda ekonomistlerin tahmini ise faizin sabit kalacağı yönünde.

Herkesin sabırsızlıkla beklediği ve piyasalar açısından oldukça kritik olan FED toplantısı için geri sayım başladı. FED başkanı Jerome Powell geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada varlık alımı azaltımı hızının arttırılması konusunda değerlendirme yapacaklarını söylemişti. Yıl boyunca yapılan toplantılar sonucu kimi zaman indirime giden FED’ in 2021 yılının son toplantısı olan aralık ayı toplantısında faiz indirimi yapıp yapmayacağı konusu ise birçok kişi tarafından merak ediliyor. Yatırımcılar ve piyasa analistleri bu toplantıdan çıkacak sonucu bekliyor.

blokeli-maas-sorgulama-16-9-1599201868-880x495.jpg

Toplantıdan çıkacak sonuç ise Amerika alım verilerine ve enflasyon değerlerine bağlı. Enflasyonun yüksek seyrettiği şu günlerde FED’ in değerlendirmeleri ve kararları birçok kişi tarafından merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.