İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak? 2022 İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak? 2022 İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı hakkındaki detayları bu içeriğimizde öğrenebilirsiniz.

2022 yılı asgari ücretin zam görüşmelerinin netlik kazanmasıyla beraber işsizlik maaşının ne kadar olacağı da belirlenecek. Yeni yılın gelmesiyle beraber asgari ücrette yapılan artış baz alınarak, işsizlik maaşının da yeniden hesaplanması durumu gündeme gelecek. Alınan maaş oranına göre değişkenlik gösterecek olan işsizlik maaşı, bu zam oranına göre artacak. Kendi isteği ya da kusuru olmadan işverenler tarafından işten çıkarılanlara sağlanan işsizlik maaşı İŞKUR tarafından veriliyor. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen çalışanların sözleşme iptalinden 30 gün sonra başvuru yapması gerekiyor.

issizlik-maasii.jpg

İşsizlik maaşının artacağı konusundaki sorular tamamen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bağlı olarak gerçekleşebilir. Aralık 2021 tarihinde üçüncü kez komisyon toplanarak, asgari ücret zammını görüştü. Buna bağlı olarak asgari ücretin artışıyla birlikte işsizlik maaşında da yükselme olacağı söyleniyor. 2020 yılında 1168 TL olarak ifade edilen işsizlik maaşı, 2021 yılındaysa 1420 TL olarak belirlenmişti. Ancak Aralık ayında yapılan toplantıların sonrasında asgari ücretle beraber işsizlik maaşı rakamları da netlik kazanacak. Yeni işsizlik maaşının bu ay içerisinde belirlenmesi beklenen konular arasında yer alıyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak?

İşsizlik maaşında her bir çalışanın aynı ücret alması beklenmiyor. Bu hususta askerlik ve doğum borçlanmasının yanı sıra, yaşlılık aylığı, genel sağlık sigortası primi, asgari geçim indirimi gibi kriterler ön planda yer alıyor. Bu hususlar nezdinde işsizlik maaşının 2022 yılı için belirlenmesi gibi bir durumun ortaya çıkacağı da ifade ediliyor.

Günlük işsizlik ödeneği de sigortalı çalışanların son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. Günlük kazancın %40’ı olarak ifade ediliyor. Bu hesaplanan rakamlar aylık asgari ücretin %80’ini geçmemesi gerektiği de ifade ediliyor. Öte yandan damga vergisi hariç herhangi bir verginin uygulanması durumu da ortaya çıkmıyor.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı alma şartları hususunda İŞKUR web sitesinden gerekli bilgilere ulaşılabilir. Bu şartlar:

  • Kendi isteği dışında işsiz kalmak
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önce son 120 gün boyunca çalışmak
  • Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim yatırmak
  • İşten çıkarılmayla beraber 30 gün içerisinde İŞKUR müracaatını gerçekleştirmek

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.