İstanbul’da Sayaçlar Uzaktan Okunacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi su, elektrik ve doğalgaz sayaçlarını uzaktan okuyabilecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor!

Genel 07.05.2020, 19:55 08.05.2020, 02:08
İstanbul’da Sayaçlar Uzaktan Okunacak!

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle İstanbul’da uzun bir süredir su, elektrik ve doğalgaz sayaçları okunmuyor. İBB, korona sebebi ile ortaya çıkan sayaç okuma sorunlarını aşmak için yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Geliştirilen sistem sayesinde herhangi bir sayaç memuruna gerek kalmadan faturalar anlık olarak okunabilecek! İşte yeni sisteme dair detaylar…

İBB Sayaç Okuma Sorununu Akıllı Sayaçlar İle Giderecek!

İBB, salgın nedeniyle oluşan sayaç okuma sorununu akıllı sayaç uygulaması ile aşma niyetinde. LoRaWAN olarak bilinen bu sistem sayesinde belediye merkezi bir sistem üzerinden her hanenin faturasını anlık olarak ölçerek faturalandırma yapabilecek. Konu ile ilgili çalışmalara başlayan İBB, İstanbul’a akıllı sayaç uygulamasını uygulayabilmek için LoRaWAN iletişim altyapısını oluşturacak.

Akıllı sayaç uygulaması projesinin alt yapı işleri İBB iştiraki İSTTELKOM firması tarafından yürütülüyor. Proje ilk olarak pilot bölgelerde denenecek ve eksiklikleri giderilecek. Projenin testleri başarılı şekilde geçmesi halinde tüm İstanbul geneline uygulanması bekleniyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@