Jandarma uzman erbaş alımı 2021-2022 başvuru

Jandarma uzman erbaş alımı 2021-2022 başvuru

Herkesin Jandarma Komutanlığından cevabını beklediği önemli sorulardan biri 2021 jandarma uzman erbaş alımının ne zaman olduğudur.

Jandarma Komutanlığının bildirisine göre 6bin uzman erbaş alınacak. Merak konusu olan uzman erbaş alım 2021 ne zaman cevaplanacak. Tüm gözler uzman alımı için Jandarma Komutanlığında. Tüm gençlerin hayali olan jandarma uzman erbaş alımı 2021 nasıl başvuru yapılır. Adım adım uzman erbaş başvuru anlatımı anlatılacaktır.

2021 JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIMLARI BAŞVURU SÜRECİ NASIL?

60c701b64e3fe0140cedfced.jpg

Birçok gencin hayali olan uzman erbaş seçiminde tüm gözler Jandarma Komutanlığına çevrildi. Jandarma Komutanlığı birkaç ay içinde uzman erbaş alımı yapacağını duyurdu. Jandarma Uzman Erbaş nasıl olunur? Uzman erbaşlık 2021 başvuruları nasıl yapılır? Tüm Jandarma adayları, https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris isimli siteden, jandarma uzman erbaş alımı 2021 başvurusunu tamamlayabilecekler. Başvuru sonucunda kabul alan 2021 jandarma uzman erbaş listesi yayınlanacaktır. Ardından belli bir miktar para seçilen uzman erbaşlar tarafından yatırılacaktır. Sonrasında beden eğitimi sınavına girecek uzman erbaşlara yerleri belirtilecektir.

2021 JANDARMA UZMAN ERBAŞ ALIM ŞARTLARI NEDİR?

jandarma-araci.jpg

Tüm memuriyetlerde aranan temel özellikler 2021 jandarma uzman erbaş alımında da bekleniyor. Uzman erbaşlardan beklenen temel özellikler T.C. vatandaşı olmalarıdır. Bunun yanında uzman erbaşların askerlik terhis süresinin üzerinden beş seneden fazla geçmemesi gerekir. Ayrıca, uzman erbaş olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir. 2021 Jandarma Uzman Erbaş alımlarında en korkulan kısımlardan biri olan fiziksel özellik hakkında kesin kaideler konulmamıştır. Son olarak, uzman erbaş olabilmek için erkek olmak zorunludur.

Buraya 2021 Jandarma Uzman Erbaş Alım koşullarını listelemek gerekirse;

 • Ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans mezunu adaylar, KPSS puanı ile başvuru yapabileceklerdir. Jandarma uzman erbaş olmak isteyen adayların, 2020-2021 yıllarından birine ait KPSS puanının 50 ve üzeri olması gerekmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,
  • Başvuru yapacak adaylarda mezuniyet şartı ile ilgili olarak; Jandarma branşından başvuru yapacak adaylarda en az ortaöğretim (lise) mezuniyeti şartı aranmakta olup, jandarma branşına tüm lise, ön lisans ve lisans bölümlerinin tamamı başvuru yapabileceklerdir. Diğer branşlar için Tablo-7’de belirtilen eğitim seviyesinden mezun olma şartı ile belirlenen bölümler ve belirtilen nitelikler aranacaktır. İlköğretim (ortaokul) mezunu olarak mesleki nitelikli (lojistik branşlı) branşlara başvuru yapacak adaylardan ise belirtilen niteliklere ve istenilen belgelere sahip olma şartı aranacaktır.
  • Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü (01 Ocak 2021) itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [01 Ocak 2002 (dahil)- 01 Ocak 1994 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]
 • ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için (yedek subay, yedek astsubay, sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlardan müracaat edenler dahil) birlik komutanlıklarınca düzenlenen nitelik belgesinden 80 (seksen) puan ve üzeri not almış olmak.
 • d. Askerlik hizmetini yapmakta iken ‘Askerliğe elverişli değildir’ raporu alarak terhis edilmemiş olmak,
 • e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin son günü (10 Ekim 2021) itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (10 Ekim 2016 tarihi ve sonrasında terhis olmak.),
 • f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.