Kurs açtı maaşları ödemeden 'kayboldu': 'Adım Haşim bana Murat derler'

Kurs açtı maaşları ödemeden 'kayboldu': 'Adım Haşim bana Murat derler'

Kurs açtı maaşları ödemeden 'kayboldu': 'Adım Haşim bana Murat derler'

Bursa'da bu sene ilk öğrenci kaydını alan kurs, öğretmenleri sigortasız çalıştırıp parasını ödemedi. Kurum sahibi mağdur olanın kendisi olduğunu söyledi. Taraflar, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Osman Çaklı

BURSA- İlk Seçenek Eğitim adlı özel ders veren kurs, Bursa'da başka bir eğitim kurumundan kiraladığı binanın ödemesini yapmadığı için 25 Eylül’de kapatıldı. Binaya kurum müdürü, öğretmeni öğrencisi giremiyor. Eğitim kurumunda çalışan öğretmenlerle personel maaşlarını alamadığı için mağdur. Mağdurlar arasında kuruma çocuklarını kaydettiren yaklaşık 60 veli de bulunuyor. Öğretmenler maaşını alamadıkları için Haşim Erçel isimli kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden inceleme başlatmasını istedi. Telefonla ulaştığımız Haşim Erçel ise hakkındaki iddiaları reddetti. Erçel, kendisinin Özel Kültür Bursa isimli kurum tarafından mağdur edildiğini öne sürdü.

'DERSHANEME ÇÖKTÜLER'

Osmangazi ilçesinde bulunan Özel İlk Seçenek Eğitim adlı kurum Ağustos 2022 itibariyle öğrenci almaya, 1 Eylül itibariyle de eğitim vermeye başladı. Okulun bulunduğu bina başka bir eğitim kurumu olan Özel Kültür Bursa'dan kiralandı. Kiralama işleme Özel Kültür Bursa'nın sahibi Emrah Bulut ile İlk Seçenek Eğitim kurumunun sahibi Haşim Erçel, arasında gerçekleşti. Kiralama bedeli 470 bin TL olarak belirlenip üç takside bölündü. Hakkındaki iddialara ilişkin ulaştığımız Haşim Erçel kirasını 10 gün geciktirdiği için kapı önüne koyulduğunu söyledi. Erçel, asıl mağdur olanın kendisi olduğunu Emrah Bulut hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ekledi: "Dershaneme çöktüler. Sırasından, temizlik malzemesine her şey orada duruyor. Defalarca aradım açmadılar. Bana 'biz hukuki işlemlere başladık' diye mesaj attılar. 10 günde dolandırıcı oldum. Ben dolandırıcı değilim, vergi levhamı bile çıkardım."

'ADIM HAŞİM AMA BANA MURAT DERLER'

Haşim Erçel'den ödemesini alamayan yalnızca Özel Kültür Bursa isimli eğitim kurumu değil. Kurumla anlaşan yaklaşık 60 öğrenci de mağdurlar arasında. Öğretmenlere göre Haşim Erçel'in üç farklı isim kullanıyor. Okulda öğretmenlik yapan Betül Oğur Kaplan, ders programı hazırlarken kağıtlarda Murat Akar ismini gördüklerini söyledi. Kaplan, Haşim Erçel'e adının ne olduğunu sorduklarında, "Murat ismiyle biliniyorum gerçek adım Haşim" cevabını aldıklarını belirtti. Daha sonra sosyal medya araştırması yaparak aynı kişinin Mustafa ismini de kullandığını fark eden öğretmenler, mağdur oldukları için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Hakkındaki iddiaları sorduğumuz Haşim Erçel, Murat ismini kullandığını kabul etti. Bunun da çocukluktan geldiğini kendisinin bu isimle tanındığını söyledi: "Yanlış söylemişler 20 isim kullanıyorum! Nasıl üç isim kullanabilirim. İsmim Haşim, ismimi sevmiyorum ama isim değiştirmek gibi adetim yok. Yıllardır bütün arkadaşlarım ismimi bilir ama bana Murat derler."

'BAKKAL AÇAR GİBİ OKUL AÇIYORLAR'

Öğretmenler maaş alamamakla kalmadı, sigorta girişleri de yapılmadı. Ayrıca okula çocuklarını kaydettiren veliler de yaptıkları ödemeyi geri alamadı. Betül Oğur Kaplan, "Bir eğitim kurumu açmak bu kadar kolay mı?" diyerek tepkisini dile getirdi. "Bakkal açar gibi okul açılıyor. Biz bunun denetlenmesini istiyoruz. Geçtiğimiz hafta herkesi davet edip görüşme talep ettiler. Bize, başka birinin kurumu alacağını, mağduriyetimizi çözmek için çabaladıklarını söylediler. Biz Özel Kültür Bursa'nın başka birinin sorumluluğunu neden aldığını anlamıyoruz."

'ÖĞRETMENLERİN MAAŞ GÜNÜ GELMEDİ'

Haşim Erçel, öğretmenlerin maaş günü gelmediği ve gerekli belgeleri getirmedikleri için sigorta girişlerinin yapılmadığını söyledi. Erçel, herkesin iddiada bulunduğunu kendisinin de bir takım iddialarda bulunabileceğini belirtti. Erçel ayrıca kendisine herkesin ulaşabileceğini ekleyerek, ulaşamıyorum diyenlerin yalan söylediğini kendisinin ailevi sorunları nedeniyle İstanbul'da olduğunu ifade etti. Haşim Erçel okuluna giremediği için Bursa'ya dönmeyi de düşünmüyor.

Haşim Erçel'in İlk Seçenek Eğitim kursuna kayıt yaptıran öğrencilerin kayıtlarını yeni bir ödeme anlaşmasıyla Özel Bursa Kültür isimli eğitim kurumu aldı. (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum