KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

2021 – 2022 eğitim ve öğretim döneminin Kyk Burs ve Kredi başvuru sonuçları açıklanması ardından, Kyk Burs ve Kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak edilir oldu. 2022 yılında Kyk Burs ve Kredi ödemelerinin yapılacağı

2021 – 2022 eğitim ve öğretim döneminin Kyk Burs ve Kredi başvuru sonuçları açıklanması ardından, Kyk Burs ve Kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak edilir oldu. 2022 yılında Kyk Burs ve Kredi ödemelerinin yapılacağı tarih ve detayları haberimizde sizlerle.

Kyk Burs ve Kredi Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Kyk ve Burs ve Kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemelerini ilk kez ne zaman alacağı ile ilgili net bir açıklama yapılmamakla birlikte, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre burs veya kredi başvurusunun taahhütnamesini onaylayan öğrencilerin Ekim ayından itibaren 3 aylık olarak burs ve kredi hesaplaması yapılarak hesaplarına yatırılacağı açıklandı.

Kyk Burs ve Kredi ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre ödemeler yapılmaktadır. Her ayın 6’ sı ile 10’ u arasında Kyk Burs ve Kredi ödemeleri yapılmaktadır.

Kyk Burs ve Kredi Taahhütname Nasıl ve Nereden Onaylanır?

Kyk Burs ve Kredi alma hakkı kazanan öğrenciler öncesinde 19 Aralık saat 23.59’ a kadar taahhütnameleri onaylamaları gerekmektedir.

Öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yaparak Taahhütname onay işlemlerini yapmalılardır.

18 yaşından küçük öğrenciler anne veya babasının e-Devlet şifresi ile veli onayı verilmesi ardından sonrasında kendi e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak taahhütname onaylama işlemini yapmalılardır.

KYK BURS ve KREDİ ÜCRETİ NE KADAR?

Her yıl yeniden belirlenen Kyk Burs ve Kredi Ücretleri 2021 yılında; Lisans öğrencileri için 650 TL, Yüksek Lisans öğrencileri için 1300 TL, Doktora öğrencileri için 1950 Tl’ dir.

Kyk Burs ve Kredi ödemeleri bir eğitim öğretim yılı içinde 12 kez yapılmaktadır. Her ayın başında öğrenciler TC Kimlik Numaralarının son hanesine göre burs ödemelerine hesaplarından erişebilirler.

KYK BURSU HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

  1. Başarısız olma durumunda.
  2. Öğretim kurumundan ayrılma, çıkarma veya en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alma.
  3. Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma gibi durumlarda.
  4. Öğretim kurumunun kapatılması durumunda.
  5. Bakanlığımıza bağlı yurtlardan "yurttan süresiz çıkarma cezası" alındığında.
  6. Kesin hükümle mahkum olma hallerinde Kyk Bursu alan öğrencilerin Kyk bursu kesilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.