banner476

Liseli kız arkadaşını öldüren 17 yaşındaki erkeğe 24 yıl hapis cezası

Bağcılar'da, kadınların kurban olduğu erkek cinayetlerini ergenlik yaşına indiren Cansu Çaptı'nın öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı. Mahkeme, barışma teklifini kabul etmediği gerekçesiyle 16 yaşındaki kız arkadaşı Çaptı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle öldüren 17 yaşındaki Mehmet A.K.'yi, “tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 24 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme “Haksız tahrik" ve “iyi hal" indirimi uygulamadı.

Genel 17.05.2018, 10:15
Liseli kız arkadaşını öldüren 17 yaşındaki erkeğe 24 yıl hapis cezası

Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu Suça Sürüklenen Çocuk Sanık Mehmet A.K., ve taraf avukatları hazır bulundu. Öte yandan hayatını kaybeden Cansu Çaptı'nın annesi Fatma Çaptı da duruşmaya 'şikayetçi' sıfatıyla katıldı. 

Liseli cinayetinin şüphelileri rezidansta yakalandı
Liseli cinayetinin şüphelileri rezidansta yakalandı
Annesi feryat etti

Anne Fatma Çaptı kızının sözlü ya da nişanlı olmadığını belirterek, “Kızım Lise 1. Sınıf öğrencisiydi. Kızım mezarda yatarken sanığın az bir ceza almasını istemiyorum. Hakettiği hakettiği cezayı almasını istiyorum. Sokağa çıkıp kızımın yaşıtlarını gördüğümde hala dayanamıyorum. Olay sebebiyle ailem perişan oldu" ifadelerini kullandı.

Liseli kız arkadaşını öldürüp kendisini vurdu!
Liseli kız arkadaşını öldürüp kendisini vurdu!
İndirim maddesinin uygulanmaması talep edildi

Şikayetçi Çaptı Ailesi’nin avukatı Orkun Ayhan da sanığın eylemi tasarlayarak gerçekleştirdiğinin sabit olduğunu belirterek, “Sanığın maktül ile sözlü olduğu yönündeki savunmalarının tanık ve müvekkilin beyanları ile doğru olmadığı ortaya konulmuştur. Sanık daha önce arkadaş olduğu maktul ile ayrılmasını hazmedemeyerek tasarlamak suretiyle eylemi gerçekleştirmiştir. Sanığın herhangi bir indirim maddesi uygulanmaksızın cezalandırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Son sözü sorulan sanık Mehmet A.K. da “Olay nedeniyle pişmanım, tahliyemi istiyorum" dedi.

24 yıl hapis cezası verildi

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti sanık Mehmet A.K.’nın suç tarihinde 18 yaşından küçük olan maktül Cansu Çaptı’ya karşı tasarlayarak öldürme suçunun sabit olduğunu belirtti ve sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Eylemin maktulden kaynaklanan haksız bir tahrik altında gerçekleştirildiği sabit olmadığını belirterek, haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına hükmeden mahkeme heyeti, sanğın suç tarihinde yaşını da dikkate alarak 24 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Takdiri indirim uygulanmadı

Sanığın savunmalarında pişman olduğunu beyan ettiğini, ancak sanığın geçmişi dikkate alındığında ceza indirimi sağlamaya yönelik savunmalar olduğu kanaatine varıldığını kararında belirten mahkeme heyeti, sanığın beyanı samimi bulmayarak “iyi halö indirimi de uygulanmadı. Sanığın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

Ne olmuştu, neyle suçlanıyordu?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre olay şöyle oldu: Bağcılar'da Mehmet A.K.(17) 8 Şubat 2017 tarihinde pompalı tüfekle 16 yaşındaki Cansu Çaptı'nın karın bölgesine bir el ateş etti. Sağ karın bölgesinden yaralanan Çaptı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı, ancak hayatını kaybetti. Mehmet A.K. da suçta kullandığı pompalı tüfek ile karakola gidip teslim oldu. Soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılan Mehmet A.K. tutuklanarak cezaevine konuldu. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı iddianamede gönül ilişkisi yaşadığı Cansu Çaptı'dan ayrılan Mehmet A.K.'nın tekrar barışmak istediği ancak yüz bulamadığı belirtildi. Mehmet A.K.'nın olay günü yanında taşıdığı pompalı tüfek ile Cansu Çaptı'ya bir el ateş ettiği anlatılan iddianamede suçu kasten ve tasarlayarak işleyen şüpheli Mehmet A.K.'nın "Çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunmayacak kişiyi tasarlayarak öldürme" suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis isteniyordu.
DHA

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@