banner476

Memurlara yüzde 10 indirim yapılacak

Binlerce memuru ilgilendiren adım. Memura lojman satışları başlıyor. . Memurlara ikamet ettiği kamu konutunu satın almak istemesi halinde 5, 7 ve 10 yıl süreli ödeme imkanı verilecek

Genel 16.10.2019, 09:44
Memurlara yüzde 10 indirim yapılacak

Memura lojman satışı için düğmeye basıldı. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve  Mersin'deki devlet lojmanlarının satış işlemine bu ay başlanacak.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Milli Emlak Genel Tebliği'nde yapılan yeni düzenlemeyle, oturduğu kamu konutunu satın almak isteyen memurlara yönelik satış koşullarına iyileştirmeler getirildi.

Memura lojman satışı için yapılan düzenlemeler kapsamında, ülke genelindeki 240 bin kamu konutundan  savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar ile satılamayacak durumda olanlar hariç, geri kalan 50 bin lojmanın satışına karar verildi.

Açık ihale yöntemiyle satılacak kamu konutlarından kat mülkiyeti  kurulanlarda oturanlara, ikamet ettikleri kamu konutunu ihalede oluşan bedel  üzerinden öncelikli olarak satın alma hakkı tanındı.

İkamet ettiği kamu konutunu satın almak isteyen memurlara 5, 7 ve 10  yıl süreyle ödeme seçenekleri sunulacak. Satış ihalesine çıkarılacak kamu konutları, ihalede verilen en yüksek  bedel ve ödeme koşulları, içinde oturan memura tebligatla bildirilecek.

TÜFE en fazla yüzde 12 olarak hesaplanacak

Memur, konutu satın almak istediğini idareye bildirecek ve ihale  bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde, yüzde 20'si peşin kalan tutarı 60 ay, 7  yılda ödemek istemesi halinde yüzde 25'i peşin kalan tutarı 84 ay, 10 yılda  ödemek istemesi halinde ise yüzde 30'u peşin kalan tutarı 120 ay olmak üzere TÜFE  oranında artışlarla taksitli ödeme yapabilecek.

Ödemelerde, TÜFE en fazla yüzde  12 olarak hesaplanacak. Ayrıca peşin satın alma tercihinin kullanılması halinde memura ihale  bedeli üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak. Kamu konutunda oturan memurun, satın almak istememesi halinde ise kamu  konutu, ihalede en yüksek teklif veren istekliye peşin veya yüzde 25'i peşin  olmak üzere 2 yıla kadar taksitle satılacak. Bu kapsamda, yaklaşık 33 bin kamu konutunun kat mülkiyeti veya  irtifakı kurulmasına ilişkin çalışmaları başlatıldı.

Memura lojman, ilk etapta kat mülkiyeti ve  kat irtifakı bulunan 5 bin konutun satış ihalesiyle yapılacak. Bedel tespitine yönelik ekspertiz çalışmaları tamamlanan Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Mersin'de satış işlemlerine bu ay içerisinde başlanacak. İstanbul başta olmak üzere 37 ilde ise ekspertiz çalışmaları devam  ederken, bedel tespitlerinin tamamlanmasıyla satışlara başlanılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@