Okullarda Dersler 30 Dakika Olmalı

Okullarda Dersler 30 Dakika Olmalı

Okullarda Dersler 30 Dakika Olmalı

Pandemi Şartlarında İkili Eğitim Öğretim Yapan Okullarda Dersler 30 Dakika Olmalı

Öncelikle yeni eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını temenni ederek başlamak isterim. Sağlıklı bir şekilde kesintiye uğramadan yüz yüze eğitim ve öğretim hepimizin gönlünden geçiyor. Açıldı, açılacak, derken okullarımıza kavuştuk fakat malum şartların zorluğu ortada.

2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılının başladığı bu günlerde öğrenci, veli ve öğretmenlerin kafalarını meşgul eden bazı sorular var. Derslerin kaç dakika olacağı merak konusu bunların başında geliyor. Dersler diğer senelerde olduğu gibi 30 dakika mı yoksa 40 dakika mı olacak? İlkokul, ortaokul ve liselerde dersler kaç dakika olacak?

Normal şartlarda pek tabi ki ders süreleri 40 dakika olarak uygulanmakta fakat pandemi şartları ile geçen sene dersler 30 dakika olarak işlendi. Eğitimcilerin ve velilerin talepleri bu sene içinde bu yönde uygulanmasından yana.

Peki, dersler kaç dakika olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın iş birliğinde hazırlanan ''Koronavirüs Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi'' ile okullarda ders sürelerinde kafa karışıklığına neden oldu.

Yazıya göre ilk, ortaokul ve lise ders süreleri, sınıf boyutu ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde olacak.

Yukarıdaki rehbere göre bu hafta içinde bazı illerde ikili eğitim öğretim yapan ve öğrenci sayısı fazla olan okullarda il müdürlüklerinin bilgisi dahilinde ders sürelerinin 30 dakika olarak uygulandığı kamuoyuna yansıdı. Fakat bu uygulama A ilinde uygulanırken aynı şartlarda olan B ilinde uygulanmıyor. Bu durum haliyle tepkilere yol açmakta.

Birde buna ek olarak sabahçı öğleci şeklinde ikili eğitim öğretim yapan okullar için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sabah çok erken saatte başlayan eğitim bu okullarda akşamın ilerleyen saatlerine kadar sürmekte. ( 07:15 – 20:00 ) Büyükşehirlerin yol sorunu da eklenince bu saatler daha da artmakta. Bu tip okullarda hijyen ve temizlik gerçekten başlı başına bir iş.

1000’den fazla öğrencinin çıktığı dersliklere aradan çok kısa bir zaman ( 10-20 dk.) sonra tekrar aynı sayıda farklı öğrenci grubu aynı derslikleri kullanmak için giriyor. Bu durumda giriş ve çıkışlar çok zorlaşıyor. Sınıfların temizliği ve havalandırması bu şartlar altında sağlamak malumunuz oldukça güç bir iş. Bu sebeple bu tip okullarda pandemi şartları ve ilgili ''Koronavirüs Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi'' göz önünde bulundurularak ders sürelerinin 30 dakika uygulanması elzem gibi görünüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın konunun aydınlığa kavuşması ve gelen dönütleri değerlendirerek tekrar uygulama birliği sağlanması açısından iller arasındaki farklı uygulamaları sonlandıracak bir şekilde adım atmasını bekliyoruz.

Rafet URAL

Eğitimci Yazar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
20 Yorum