Rebiülevvel Ayında Hangi Dualar Okunur, Hangi İbadetler Yapılır?

Rebiülevvel Ayında Hangi Dualar Okunur, Hangi İbadetler Yapılır?

Rebiülevvel Ayında Hangi Dualar Okunur, Hangi İbadetler Yapılır?

Rebiülevvel Ayında Hangi Dualar Okunur, Hangi İbadetler Yapılır?

İslam alemi için önemli olan bir ay da Rebiülevvel ayıdır. Kamer aylarının üçüncüsü olup, Hz. Muhammed (s.a.v.) doğduğu ayı da işaret eder. Hz. Muhammed (s.a.v.) doğumunu işaret eden Mevlid Kandili de bu ay içerisinde kutlanmaktadır.

Rebiülevvel Ayı Ne Zaman?

Hicri takvime göre 2022 yılının Rebiülevvel ayı Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yayımlanan dini takvimde açıklandı. Açıklanan bu tarihe göre Rebüevvel ayı 27 Eylül 2022 tarihinde başladı. Rebiülevvel ayının 11. Günü olan 7 Ekim Cuma günü ise Mevlid Kandili idrak edilir.
Rebiülevvel Ayı İbadetleri Nelerdir?

Hz. Muhammed’in (s.a.s.) günlük yapmış olduğu ibadetler Rebiülevvel ayında da yapılmaya devam edilir. Bu aya özel bir dua ve ibadet şekli bulunmamaktadır. Kötülük ve belalardan korunmak için Rebiülevvel ayında günahlardan arınmak için tövbe edilir. Kaza namazı kılınır ve salavat getirilir. İhtiyaç sahiplerine sadaka verilebilir.

Mevlid Gecesi ise iki rekât namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha'dan sonra " Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun" ikinci rekatında da "Vağbud Rabbeke hatta ye'tiyekel yakin." ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Rebiülevvel Ayında Çekilecek Tesbihler

Bu dönem içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v)’i anmak için çekilecek tesbihler şunlardır:

  • Salavat (1000)
  • Elhamdülillah (100) Rebiülevvel’in 1-12. Günleri arasında her gün okunmalıdır.
  • Estağfirullah (70-700)
  • İhlas-ı Şerif (100-1000)
  • Kelime-i Tevhid (100-1000)
  • Ya Munkizel Halka “O helak olanların Kurtarıcısı” (40)
  • La ilahe illa ente Subhaneke, inni küntü minez-zalimin (100)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum