Rusya’dan KKTC’ye Direk Uçuşların Başlayacağı Tarih Belli Oldu.

Rusya’dan KKTC’ye Direk Uçuşların Başlayacağı Tarih Belli Oldu.

Rusya Federasyonu'ndan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) direkt uçuşlar başlıyor.

İlk uçuşun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihi olan 15 Kasım'da Ercan Havalimanı'nda gerçekleşmesi bekleniyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kuruluş yılı olan 15 Kasım’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kıbrıs Uluslararası yeni havalanının açılışının yapılması bekleniyor.

15 Kasım günü bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılması planlanan yeni havalanına Rus yolcu taşıma uçaklarının da inmesi bekleniyor.

Rusya’dan KKTC’ye direkt uçuş
ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) uyguladığı silah ambargosunu Rusya’ya yönelik yaptırımları yerine getirdiği gerekçesiyle bir yıllığına kaldırmasının ilginç yansımaları olacak gibi... Mesela Rusya’nın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik bakış açısını değiştirerek, isteyen havayollarına direkt uçuş izni vermek hazırlık yaptığı belirtiliyor.

ABD, GKRY’nin kara para aklama ile mücadelede düzenlemeler yapması ve bunu denetleme konusundaki reformları uygulama çabaları sonrasında, Rus savaş gemilerinin yakıt ikmali ve hizmet için limanlarına girişini engellemek için gerekli adımları attığı için silah ambargosunu kaldırdı. ABD'nin görünen gerekçesi bu. Arka planda başka ne tür hesaplar zamanla ortaya çıkacak. Ancak Rusya’nın da bu karara tepki olarak KKTC ile yakınlaşacağı ve ilk gösterge olarak da direkt uçuşlara yeşil ışık yakacağını önemli kaynaklardan öğrendim. Ancak KKTC-Rusya arasında direkt uçuşlarda Batı'nın ambargosuna takılmamak için özel durumlar gerekiyor.

Bugün sosyal medya üzerinden Global News isimli internet sitesi bu iddiaları bir adım öteye götürerek 15 Kasım tarihinden Rusya’dan ilk uçağın KKTC’ye iniş yapacağını duyurdu.

İşte o mesaj

whatsapp-image-2022-09-20-at-182416.webp

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.