'Şiddetin son bulması çalışmaları önem arz ediyor'

'Şiddetin son bulması çalışmaları önem arz ediyor'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, "İster kadına ister çocuğa veya yaşlıya yönelik olsun her türlü şiddetin son bulması için toplumun tümünü kuşatan çalışmalar büyük bir önem arz ediyor." dedi.

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, her alanda sağlanmaya çalışılan fırsat eşitliğinin önemli hedeflerinden birinin şiddetin son bulduğu bir toplum hayatı olduğunu belirterek, "Kadına yönelik şiddet konusunda Türkiye uzunca bir dönemdir yoğun bir mücadele veriyor. İster kadına yönelik olsun ister çocuğa veya yaşlıya yönelik olsun her türlü şiddetin son bulması için toplumun tümünü kuşatan çalışmalar büyük bir önem arz ediyor." dedi.

Bilkent Otel ve Kongre Merkezi'nde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Florida Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen "1. Uluslararası Kadın Kongresi"nin açılışına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti İstanbul milletvekillerinden Fatma Benli ve Ravza Kavakçı Kan katıldı.

Kaya, ilk kez gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kadın Kongresi'nin ve pek çok sosyal politika konusunun kadın ekseninde ele alınmasının, kadın politikalarında ortak bir bakışa ulaşılması açısından umut verdiğini ifade etti.

Aile yapısındaki hızlı değişimin bütün dünyanın ortak meselesi olduğunun altını çizen Kaya, modernleşmenin her adımında, toplumun temel yaşam birimi olan aileye yön verdiğini aktardı.

-"Kadın milletvekili yüzde 14,73 seviyesine yükseltildi"

Kız çocuklarının eğitim sürecine katılımının desteklenmesi, çocuk evliliklerin önlenmesi, kadınlara yönelik mesleki gelişim programlarının ve kadın istihdamının teşvikinin hükümetin üzerinde titizlikle durduğu meseleler olduğuna değinen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu noktada, saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi'ye kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın eğitimleri konusunda göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Öncülük ettikleri 'Haydi Kızlar Okula' kampanyasıyla 300 bin kız çocuğumuz okulla tanıştı. Yine 'Ana-Kız Okuldayız' kampanyasıyla okula gidememiş nice kadınımız, evlatlarıyla beraber eğitim alma imkanı buldu. Kadınların ekonomide, siyasette ve hayatın bütün alanlarında en çok da karar alma mekanizmalarında olması için çalışıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kadın konusunda gösterdiği hassasiyetiyle bugün kadınların hemen her alanda, kaymakam, vali, savcı, milletvekili, yönetici, girişimci olarak gururla çalıştığına dikkati çeken Kaya, "Cumhurbaşkanımızın siyasette kadınlara uyguladığı pozitif ayrımcılık neticesinde Cumhuriyet tarihi boyunca yüzde 4 seviyesinde olan kadın milletvekili oranı hükümetlerimiz döneminde 81 kadın milletvekili ile yüzde 14,73 seviyesine yükselmiştir." dedi.

-"101 kadın konukevi 2 bin 657 kapasiteyle hizmet veriyor"


Kaya, "Her alanda sağlamaya çalıştığımız fırsat eşitliğinin önemli hedeflerinden biri şiddetin son bulduğu bir toplum hayatıdır. Kadına yönelik şiddet konusunda Türkiye uzunca bir dönemdir yoğun bir mücadele veriyor. İster kadına yönelik olsun ister çocuğa veya yaşlıya yönelik olsun her türlü şiddetin son bulması için toplumun tümünü kuşatan çalışmalar büyük bir önem arz ediyor." diye konuştu.

"Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun"la bu alandaki mücadelenin yeni bir boyut kazandığını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Kasım itibarıyla Bakanlığımıza bağlı 101 kadın konukevi 2 bin 657 kapasiteyle hizmet vermektedir. Kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığı artırmak ve toplumsal bilinci geliştirmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personele yönelik eğitim çalışmalarımız devam etmektedir."

-" Kadın Konseyinin kurulmasına karar verildi"


"İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü 6. Bakanlar Konferansı"nın 1-3 Kasım 2016 arasında Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildiğini hatırlatan Kaya, konferansta "Kadınların İlerlemesi İçin Eylem Planı"nın kabul edildiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önerisiyle gündeme gelen Kadın Konseyinin kurulmasına tüm heyetlerin desteğiyle karar verildiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.