TİSK’ten Asgari Ücret Açıklaması

TİSK’ten Asgari Ücret Açıklaması

TİSK, herhangi bir asgari ücret önerisinde bulunmadığını ifade etti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu olan TİSK, Asgari Ücret Komisyonu’ndaki söylemleri hakkında açıklama yapma gereğinde bulundu. Asgari ücret konusunda herhangi bir rakam ya da teklifi belirtmediklerini ifade ederek, sendikanın asgari ücretin 3 bin 100 TL olarak belirlenmesi konusunda herhangi bir öneride bulunmadığını açıklama gereği duydu.

tiskten-asgari-ucret-aciklamasi.jpg

TİSK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Asgari Ücret Komisyonu’nun toplantısı sonrasında basında bazı hatalı durumların olduğu ifade edildi. Bu konuyla alakalı olarak herhangi bir rakam belirtmediklerinden bahsedildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı içerisinde herhangi bir teklifin ifade edilmediği söylendi. Toplantı esnasında TÜİK tarafından sağlanan parametrelerin ve Hacettepe Üniversitesi’nin beslenme kalıbı referanslarına bağlı olarak asgari geçim tutarına dayalı olarak hesaplamaların yapıldığı ifade edildi. Geçen yıllarda kullanılan formül ve hesaplamaların yanı sıra varsayımlar ve yaklaşımlar üzerinden çalışmaların yürütüldüğünden bahsedildi. Böylelikle asgari ücret tutarına dair bant aralığının belirlendiği ve komisyon çalışmalarında ortaya çıkan göstergelerin değerlendirilmeye sunulduğu belirtildi. Bu rakamların herhangi bir tarafın asgari ücret önerisi olmadığı ve bundan dolayı da TİSK’in asgari ücretin 3 bin 100 TL gibi bir önerisinin bulunmadığı da belirtilmiştir.

TİSK’in de katıldığı bu toplantının arkasından TİSK Genel Sekreteri olan Akansel Koç da açıklama gereğinde bulundu. Toplantı esnasında herhangi bir fiyat teklifinde olmadıklarına dair beyanını basın mensuplarıyla paylaştı. Asgari ücretle çalışan vatandaşları enflasyona yenik düşürmemek ve tüm tarafları korumak için gerekli anlaşmaların yapılması için çalışmalar içerisinde yer alacaklarını söyledi. Herkesin anlaşabileceği ortak bir rakamı belirlemek adına zaman harcadıklarını söyledi. Öte yandan Akansel Koç, çalışanlarla beraber ne tür bir büyüme içerisinde olacaklarına dair bir yol izleyeceklerini söyledi. Çalışanlar ve işletmeler doğrultusunda ülkenin daha da fazla fayda sağlayacak kararları almaya çalıştıklarını söyledi. Vatandaşlara ve firmalara dair faydalı sonuçlar yaratacak olan her bir kararın altına imzalarını atabileceklerini belirtti. TİSK’in de katılım sağladığı asgari ücreti belirleme toplantıları içerisinde gelecek günlerde ne şekilde bir sonucun ortaya çıkacağı da herkesin merakla takip ettiği konular arasında yer almaya da devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.