Türk-İş Asgari Ücrette Anlaşma Sağlayamadıklarını Açıkladı

Türk-İş Asgari Ücrette Anlaşma Sağlayamadıklarını Açıkladı

Türk-İş kanadından asgari ücret hakkında açıklamalar yapıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün TİSK Merkezi içerisinde üçüncü toplantısını gerçekleştirmek üzere toplandı. Ancak taraflar farklı fiyat teklifleriyle masaya oturduklarından ötürü ortak bir sonuca ulaşılamadı.

Komisyonun genel müdürü olan Nurcan Önder, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada hesaplamalara değindi. Bu hesaplamaların Hacettepe tarafından verilen parametre rakamlarıyla karşılaştırıldığından bahsetti. Toplantıda geçen rakamların 2 bin 979 TL ile 3 bin 567 TL arasında farklılık gösterdiği de ifade edildi.

TİSK tarafından 3 bin 100 TL rakamı uygun olarak öne çıktı. Türk-İş ise bu rakamı 3 bin 567 TL olarak komisyona sundu. Ancak Türk-İş 3 bin 900 TL’nin altına düşmemesi gerektiği konusunda da bir açıklamada bulundu. Bu yüzden toplantıya katılan sendikalar arasında herhangi bir rakam birliğine varılamadı.

turk-is-asgari-ucrette-anlasma-saglayamadiklarini-acikladi.jpg

Rakam Önerisi Olmadı

Toplantı sonrasında konuyla ilgili açıklamalar yapan TİSK Başkanı Özgür Bırak Akkol, ülke için oldukça önemli bir karar aşamasında olduklarını ifade etti. Komisyon genelinde herhangi bir taraftan maaşa dair rakam önerisinin gelmediğini belirtti. Ancak son derecede güçlü bir veri analizinin gerçekleştirildiğini ve buna bağlı olarak farklı görüşlerin ortaya çıktığından bahsetti. Kendilerine göre yüksek ya da düşük rakamların ortaya çıktığını ifade etti.

Özgür Burak Akkol, açıklamalarına devam ederek, asgari ücret rakamının belirlenmesinde devlete de büyük bir görev düştüğünü ifade etti. Patronlara ve işverenlere yapacakları teşvikin yanı sıra personellere yapılacak olan vergi indirimlerinin bu konuda belirleyici bir rolde olacağını savundu. Bu desteklerin alınması durumunda tarafların imza atacaklarını belirtti.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücreti belirleme konusunda yasa gereği belirlenen yollar izleniyor. İşçi, işveren ve hükümet taraflarından beşer temsilci olmak üzere 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu kuruluyor.

Bu komisyon içerisinde yeni asgari ücreti belirlemek için 4 kez toplantı gerçekleştiriliyor. Bakanlık kapsamındaki ilk toplantı sonrasında Komisyon, işçi ve işveren ev sahipliğinde yeni oturumlar gerçekleştiriliyor. Son toplantı yine bakanlık binasında gerçekleştiriliyor.

Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden biri bu komisyona başkanlık ediyor. En az 10 katılımcıyla bir araya gelinen bu toplantıda oy çokluğuyla karar alınıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.