banner476

Yaz saati uygulaması değiştirilecek mi?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yaz saati uygulamasının değiştirilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Genel 27.12.2016, 16:30
Yaz saati uygulaması değiştirilecek mi?
 Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yaz saati uygulamasıyla ilgili de konuştu.
Yaz saati uygulamasının değiştirilmesinin Bakanlar Kurulunda gündeme gelip gelmediği sorusuna cevap veren Kurtulmuş, "Öyle bir çalışmamız yok, geriye alma gibi bir niyetimiz yok" dedi.

BU SENE HAYATA GEÇTİ

Yıllardır gündeme gelen ancak uygulama fırsatı bulunamayan kalıcı yaz saati uygulaması, bu sene hayata geçti.

Düzenlemeyle, 2,5 milyar liralık tasarruf ve kış saatiyle havaların aniden kararmasından doğan psikolojik uyum sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tespitlerine göre Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08.00-17.00 mesai saatleri için yılda yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacak. Bu oran özel sektörün kullandığı 08.30-17.30 yada 09.00-18.00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında 2,5 milyar TL’ye ulaşabilecek.

Sürekli yaz saati uygulamasına dayanaklık eden akademik çalışmaya göre yaz saati uygulaması sabit kaldığında, toplam elektrik tüketiminde yüzde 1,32 yani 2,3 TWh tasarruf sağlanabiliyor.

Bu tasarrufun tüketici maliyeti karşılığı ise 977 milyon TL olarak hesaplanıyor.

"AYNEN DEVAM"

Son dönemde bazı bölgelerde, çocukların okula gidiş saatlerinde havanın aydınlanmamış olması, velilerin şikayetlerine neden oluyordu. Kısıtlı bir dönem için gündeme gelen bu sıkıntının, sürekli yaz saatinde yeni bir düzenlemeyi gündeme getirdiği iddiaları ise doğrulanmadı.

Enerji Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, düzenlemenin yürürlükten kaldırılması için bir çalışma yok.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@