banner476

Yeni yapıda 15 bakan 5 başkan yardımcısı olacak

CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemi'nin uygulama düzenlemeleri içinde en çok, bakanlıkların yeniden yapılandırılması merak ediliyor. Bakan sayısı 15, cumhurbaşkanı yardımcısı sayısı ise 5 olarak planlanıyor

Genel 11.05.2018, 09:51
Yeni yapıda 15 bakan 5 başkan yardımcısı olacak

Devletin yeniden yapılanması' konusunda bir haftadır yoğun bir çalışma yürütülüyor. İktidar partisinin kurduğu komisyonların büyük bölümü bir araya gelerek ortak çalışmaya başladı. Yeni planlanan 'kamu şemsiyesi'nin nasıl olması gerektiği, emekli müsteşarlara soruldu. Ortaya çıkan metinler, tek elden taslağa dönüştürülüyor. Bu çalışmalara ise Efkan Ala ile Cevdet Yılmaz öncülük ediyor. Bir kısmı hükümete verilecek yetkiyle Kanun Hükmünde Kararname, bir kısmı ise Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'yle hayata geçirilecek yeni yapıda öncelik, bakanlıkların birleştirilmesine verildi.

DUAYENLERDEN RAPOR

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre: Buna göre, seçimlerin hemen ardından kabine kurulması gerektiği için bakanlıkların sayısı ve görevleri konusunda acele ediliyor. Bu konuda daha önce kamuda üst düzey yönetici ve müsteşar olarak görev yapmış ve emekliye ayrılmış geniş bir eski bürokrat kitlesiyle toplantı yapıldı. Tüm bakanlıkları iyi bilen bu ekibe, hangi kurumların hangi bakanlıkta olmasının sistemi daha iyi işleteceği soruldu. Bu çalışmadan sonra hazırlanan rapor, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı toplantılarda değerlendirildi.

ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI

Bakanlıkların sayısı ve görevleriyle ilgili çalışma yapan kurmay ekip, üç önemli konuyu ele alıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölünerek sadece Şehircilik Bakanlığı veya Yerel Yönetimler Bakanlığı kurulması tartışılıyor. Bu bakanlığın, İçişleri Bakanlığı'nda olan özellikle imar denetimlerine ilişkin birimleri de bünyesine alması planlanıyor. Çevrenin ise Orman Bakanlığı ile ilişkilendirilmesi düşünülüyor.

Haberin devamını okumak için Tıklayınız.

Hürriyet

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@