AES: Norm Güncellemeleri Hukuken Sorunludur

AES: Norm Güncellemeleri Hukuken Sorunludur

Sendikanın konuya ilişkin açıklaması şu şekildedir.

4x3 Kesintili-zorunlu eğitime geçilecek 2012-2013 öğretim yılında pek çok okul dönüştürülecek, yeni okullar müdürlükleri oluşturulacaktır. Sendikamızın 10.04.2012 Tarih ve 85-12/1229 Sayı ile Talim Terbiye Kurulu Başkanlığına yaptığı, seçmeli ve zorunlu derslere ilişkin yazımıza henüz dönülmemiş olup okutulacak dersler konusu belirsizliğini korumaktadır. Bu derslerin adı netleşse dahi, hangi branşlarca okutulacağı, haftalık ders programı içindeki ağırlığı muğlaktır.

 

TTKB başkanı Sayın Emin KARİP’in “değişiklik 1, 5, 9. sınıflarda başlayacak” demiş olması gerçekçi değildir. Okulların tamamı idari, müfredat ve kadrolar açısından bu dönüşümden etkilenecektir. Bakanlıkça yayınlanan bir genelge ile okul müdürlüklerine “21 Haziran’a kadar normunuzu güncelleyin” denmiş olması anlaşılır bir şey değildir. Talep içinde yapılan üstü örtülü tehdit, bu güncellemeden sonraki ihtiyaçların karşılanmayacağı, sorumluluğun idarecide olduğudur ki hukuken mümkün değildir.  Okul müdürlerinin bunca belirsizlik içinde normu doğru güncellemesi için falcı olması gerekir. Bakanlığın bu yöntemle oluşturacağı normlar üzerinden yapacağı yer değişiklikleri son derece sıkıntılı olur. İptaller, güncellemeler, ek atamalar, görevlendirmeler ve hatta davalar kaçınılmazdır.

 

Devlet kurumlarının atacağı adımları planlaması “pardon” diyerek itibar kaybetmemesi gerektiğine inanıyoruz. Yeni bir sisteme paldır küldür geçen, kervanı yolda düzeltmeye çalışan bakanlığımıza çağrımız şudur ki, TTK’ın yeni öğretim yılına ait haftalık ders saatlerini oluşturmasını, hangi derse hangi branşın gireceğini netleştirmesini sağlayın. Bunu siz becerebildiğinizde okul müdürlerimiz normları gereğince belirleyecek size doğru bilgilerle dönecektir. Sorumluluğu müdürlerin kucağına atarak hukuki sıkıntılardan kurtulmanız mümkün değildir.

 

Anadolu Eğitim Sendikası, yanlış norm hesaplarıyla mağdur olacak tek bir üyesi için bile hukuken bakanlığı muhatap alır, çaresiz okul müdürlerimizi değil.

 

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.