AES Seminer Dönemi İçin Hukuksal Mücadele Başlatıyor!

AES Seminer Dönemi İçin Hukuksal Mücadele Başlatıyor!

Sendikanın konu ile ilgili açıklaması şu şekildedir.

 Sendikamızın ek ders özelinde yürüttüğü çalışmalar mesleki çalışmalar (seminer) döneminde ödenmesi gereken ek derslerle ilgili olarak yoğunlaşmıştır. Bakanlıkla yürüttüğümüz sözlü-yazılı iletişimin sonunda bu mağduriyeti ortadan kaldıracak bir adım atılmaması üzerine sendikal kanunun belirlediği çerçeve üzerinden bir ya da bir kaç üyemizle birlikte konuyu yargıya taşımak dahil her yöntem denenecektir. Hukuk Servisimizin yürüttüğü çalışmaların nihai amacı öğretmenleri yalnızca bu dönem için değil, gelecek tüm mesleki çalışma dönemleri için kalıcı bir çözüme kavuşmaktır. Konuyla ilgili olarak sendikamız avukatlarıyla beraber hukuksal bir mücadele yürütmek isteyen üyelerimizin bizimle olan iletişimlerini sürdürmelerini bekliyoruz.

Bir haftasının eksik ödeneceği öngörülen, seminer dönemi ek ders ücretleri hakkındaki Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne ulaştırdığımız resmi talep yazımız aşağıdadır.

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk Sekreterliği

İletişim: hukuk@aes.org.tr

 

 

Tarih: 28/06/2012

Sayı: 251-12/1395

Konu: Mesleki çalışma ücretlerinin eksik ödenmesi

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne

 

                MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR ( 2006/11350 Sayılı BKK. 16.12.2006/26378 sayılı RG.) ‘ın 6. Maddesinin 3. Bendinde “ Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde iki haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” Hükmü mevcuttur. Buna göre mesleki çalışma,  çalışma takviminde belirlenen sürede yerine getirilecek ve bu süre iki haftayı geçse bile haftada 15 saat olmak üzere en çok 15+15 = 30 saat ek ders ücreti ödenmektedir.

BKK’da getirilen bu kısıtlamanın hukuka ve hakkaniyete uygun olmadığı açıktır. Bugüne kadar çalışma takvimlerinde mesleki çalışma süreleri genellikle 3 hafta olarak belirlenmektedir. Bu durumda öğretmenlerin en az bir haftalık ücretleri haksız olarak ödenmemektedir.

Anayasamızın 18. Maddesinde “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” Hükmü mevcuttur. Maddenin 2. Fıkrasında ise angarya sayılmayacak zorla çalıştırmalar tahditli olarak sayılmıştır. Öğretmenlerin çalışma takvimine göre iki haftayı aşan çalışmaları 18. Maddenin 2. Fıkrasında sayılmadığına göre bu çalıştırma angarya kapsamındadır ve fiilen görev yapılması karşılığında karşılığı ödenmelidir.

Buna göre; öğretmenlerin fiilen görev yaparak hak ettiği ek ders ücretlerinde yapılan bu haksız kesintiye son verilmesi bakımından ek derse ilişkin BKK’da değişiklik yapılmasını saygıyla arz ve talep ederiz. 

 

 

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Başkanı

 

 

 

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.