AES Serap Ezgü'yü RTÜK'e şikayet etti

AES Serap Ezgü'yü RTÜK'e şikayet etti

Yaklaşık 1,5 aydır öğrencisini kaçıran bir öğretmen ile ilgili yaptığı programlarda sürekli öğretmenler üzerinden karalama yapılması nedeniyle ATV'de yayınlanan Yeniden Başlayalım programını Anadolu Eğitim Sendikası RTÜK'e şikayet etti. Sendikanın açıklaması şu şekildedir.

 ATV kanalında gündüz kuşağında yayınlanan Yeniden Başlayalım programında yaklaşık 1,5 aydan beri bir öğretmen üzerinden tüm camiaya yönelen saldırı ve hakaretlerle muhatabız. Konuya ilişkin olarak üyelerimizle, yönetimimizle RTÜK’e yaptığımız bireysel şikayetlere rağmen bu yayınların devam etmesi üzerine başvurumuzu kurumsal olarak yaptık. Mesleğimizi itibarsızlaştırmaya, kız çocuklarının okula gitmesini önlemeye neden olacak bu kara propagandanın son bulması adına yaptığımız başvuru aşağıdadır.

 

Anadolu Eğitim Sendikası/Hukuk Sekreterliği

 

 

 

Tarih: 19/06/2012

Sayı: 235-12/1379

Konu: Serap Paköz “Yeniden Başlayalım” Programı

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ile Anadolu Eğitim Sendikası Tüzüğü

 

 

 

T.C.

Başbakanlık

 

RTÜK Başkanlığına

Ankara

 

 

04.05.2012 Tarihinden başlayarak bugüne kadar ATV kanalında hafta içi her gün 13:00 den itibaren canlı yayınlanan “Yeniden Başlayalım” programı içerisinde konu edilen adli bir olay öğretmenlik mesleğine sistematik bir saldırıya dönüşmüştür. Reşit olmayan bir kız öğrenciyi kaçıran öğretmen hakkındaki zincir programlarda, giderek failin adı yerine yalnızca mesleği vurgulanır hale gelmiş, 700 bin kişilik eğitim camiasını karalayan genellemelerde bulunulmuştur.

 

Mesleki bir durumdan çok bir sapkınlık olan küçük yaşta kız çocuğuna yönelik taciz eylemini bir kitleye maledecek şekildeki ifadeler kabul edilemez niteliktedir. Bu tür sapkınlar her meslekten çıkabilir, öğretmenler kamudaki en kalabalık gruptur, oransal olarak bu tür suçlara karışmayan en temiz kitledir.

 

Öğretmenlik mesleğinin giderek itibarsızlaştırıldığı günümüzde hemen her gün bir meslektaşımız saldırıya uğramakta, iftiraya uğrayan öğretmenlerin intihar ettiği bile görülmektedir. Bu tür bir yayın ülkemiz koşullarında kız çocuklarını okula göndermek istemeyen kitleler üzerinde istenmeyen etkiler yapacaktır. Adli makamlara intikal etmiş bir olayı ÖĞRETMEN ekseninde onlarca defa program konusu etmek hukuken de sorunludur.

 

Başkanlığınızın kuruluş gereçleri ve sendikamızın tüzüğünde tanımlanan yetki ve amaçlar çerçevesinde; mesleğimizi itibarsızlaştırarak izlence almak üzere kurgulanan adı geçen program hakkında işlem başlatılmasını, uğradığımız itibar kaybı açısında cezai işlem uygulanmasını, süreçle ilgili sendikamıza bilgi verilmesi için gereğini arz ederiz.

 

 

 

Cansel Güven

Anadolu Eğitim Sendikası

Genel Başkanı

 


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.